SON DAKİKA

logo

KUMBUL: -“ 30 AĞUSTOS MİLLETİN EGEMENLİĞİDİR”

Antalya’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ıncı yıldönümü, bir dizi etkinlikle kutlandı. Saygı duruşunun ve İstiklal Marşı’nın okunduğu resmi törenin ardından, bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yaptılar.

Anıta çelenk sunumunun ardından CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul basın açıklaması yaptı.

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

30 Ağustos’ta gururlandığımız büyük zaferi, gelecek nesillerimize aktardığımız bu coşkulu kutlamaya katıldığınız için herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her 30 Ağustos’un daha da büyüyerek, Atamızın bize emanet ettiği o büyük zaferi ve bizlere bıraktığı bu ülkeyi bu cumhuriyeti, özgürlükleri devam ettirmek adına çoğalarak meydanlarımızda bütün ulusal bayramlarımızı, dini bayramlarımızı hep beraber coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz diyerek konuşmasına başlayan Kumbul;

“19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıkarak başlattığı, 30 Ağustos’ta büyük zaferle taçlandırdığımız 9 Eylül’de, İzmir’de Yunanlıların ülkemizi terk etmesiyle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımızda çok zor, çok sıkıntılı zamanlar yaşadık. 15 Mayıs 1919’da Yunan Kuvvetleri İzmir’e çıktı. Kuzeye içeriye doğru ilerlemeye başladılar. Kuvayı Milliye Anadolu’nun dört bir yanından gelen vatandaşlarımız, efelerimiz, zeybeklerimiz, yunan ordusunu birçok yerde durdurmayı başardıysa da Yunan ordusu içerilere kadar ilerledi. 1. Ve 2. İnönü Zaferi, Atatürk’ün Mareşallik ve Gazilik unvanını aldığı Sakarya Zaferi Yunanlıları durdurmaya yetmedi, düşman Ankara’ya kadar yaklaştı ve ardından Meclis, Atatürk’e Başkomutanlık makamını verdi.”

-“ 30 AĞUSTOS MİLLETİN EGEMENLİĞİDİR”

Atatürk düzenli orduya geçmemiz gerektiğini söyledi. Kurulan düzenli ordu bir taraftan

Konya’da, Güneydoğu’da, Düzce’de ve birçok yerde çıkan isyanları bastırırken bir yandan 26 Ağustos’ta Atatürk’ün ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ talimatıyla Afyon’da bütün cephelerde taarruza geçti ve 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa kemal 11. Tümenin başında bizzat bulundu ve sadece Yunan Ordusuna karşı değil tüm ihtilaf devletlerine karşı büyük zaferi kazandı.

9 Eylül’e kadar tam 15 gün takip edilen Yunan orduları İzmir’den gemilere binerek ülkelerine kaçtılar.  Bu savaşla aynı zamanda Cumhuriyetin ilk adımları atılmış ve egemenlik saraydan alınıp millete verilmiştir.” diye konuştu.

KUMBUL: “BUGÜN TERS BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

İl Başkanı Kumbul; “Savaş sonrası birçok devrim, ekonomik devrimler yapılmış, 10 yılda ülkenin birçok yeri demir ağlarla örülmüştür. Atatürk  ‘tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür’ demiş ve gerekli atılımları yapmıştır.  Bugün ekonominin durumu ortadadır,  o gün yapılan fabrikalar ve cumhuriyetin kazanımları birer birer satılmıştır ve satılmaya devam etmektedir. Bugün ters bir devrim gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Saraydan alınıp millete verilen egemenlik saraya tekrar verilmeye çalışılmaktadır. Burada hepimize çok büyük sorumluluk düşmektedir. Bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz, Bu mücadeleyi hep beraber kazanacağız.” dedi.

İl Başkanı Ahmet Kumbul’un açıklamasına İl Yöneticileri, İlçe Başkanları, İl ve İlçe Gençlik ve Kadın Kolları, Milletvekillerimiz Cavit Arı, Rafet Zeybek,  Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı. Fotoğraf çekimlerinin ardından program sona erdi.

2018.08.30 14:46:32

Yorum Yap