SON DAKİKA

logo

Antalya cep trafiğinde ilk 5 ilden biri

Arife dahil 5 günlük bayram tatili boyunca 22,5 milyon GB data kullanan Turkcell müşterileri, bayram süresince 1,7 milyar dakika konuşma yaptı. En çok konuşma trafiğinin yaşandığı ilk 5 ilden biri Antalya oldu. En yoğun data kullanımında ise Antalya üçüncü sırada yer aldı. Türk mühendislerinin geliştirdiği yerli ve en yenilikçi sesli-görüntülü görüşme uygulaması BiP ile bayramlaşanların sayısı önceki Kurban Bayramı’na göre 3 kat arttı. BiP ile bayram boyunca 11 bin dakika görüntülü, 21 bin 800 dakika sesli arama yapılırken,761 milyon adet de mesaj atıldı. BiP’in grup görüntülü görüşme özelliği ise 278 bin dakika kullanıldı.

Turkcell, Kurban Bayramı’nı kapsayan 20-24 Ağustos tarihleri arasında yoğun bir bayram trafiği geçirdi.  5 günlük sürede Turkcell’liler mobil internetten yoğun olarak faydalanırken, bu yılki data kullanımı geçen Kurban Bayramı’na göre 5 milyon GB daha arttı. Bu bayramda Turkcell’liler 22,5 milyon GB data kullandı. Böylece 5 yıl önceki Kurban Bayramı’na göre internet trafiği 19 kat artış gösterdi. 2013 yılının Kurban Bayramı’nda kullanım 1,2 milyon GB’tı.  Antalya en çok konuşan iller sıralamasında dört, data kullanımında ise üçüncü sırada yer aldı. En fazla data kullanımının yapıldığı ilk 10 il ise sırasıyla İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara, Muğla, Bursa, Mersin, Balıkesir, Hatay ve Kocaeli oldu.

Bayramda Turkcell’liler 1,7 milyar dakika konuştu. En fazla konuşma bayramın birinci günü gerçekleşti. Turkcell’liler bayramın birinci gününde 408 milyon dakika konuştu. Konuşma trafiğinin en fazla yaşandığı il İstanbul oldu. Bayramda en çok konuşan 10 il sıralamasında İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Diyarbakır, Adana, Muğlave Gaziantep takipetti.

Bayramda BiP ile 761 milyon mesaj atıldı

Türkiye, bayramda milli uygulama BiP’i tercih etti ve BiP’i kullananların sayısı geçen yılın Kurban Bayramı’na göre 3 kat arttı. BiP ile bayram boyunca 11 bin dakikagörüntülü, 21 bin 800 dakikasesliaramayapıldı. BiP kullanıcıları, grup görüntülü görüşme özelliğini ise bayram boyunca 278 bin dakika kullandı. Bayram mesajlarını BiP’ten göndermeyi tercih eden Turkcell müşterileri kendi data paketlerinden harcama yapmadı. BiP üzerinden gönderilen mesaj sayısı da geçen yılki Kurban Bayramı’na göre dörde katlandı ve bu bayram yaklaşık 761 milyon adet bayram mesajı gönderildi.

 

 Yurtdışı konuşmaları 6 milyon dakikaya ulaştı

Öte yandan Turkcell’liler, 5 günlük bayram tatili boyunca yurtdışıyla yaklaşık 6 milyon dakika konuştu. Türkiye’deki Turkcell’liler en çok Almanya, Suudi Arabistan, KKTC, Yunanistan ve Afganistan’ı ararken, yurtdışında bulunan Turkcell’liler ise Türkiye’yi en çok Suudi Arabistan, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Almanya’dan aradı.

Bayram neşesi fizy’de yaşandı

Türkiye’nin açık ara en çok tercih edilen müzik platformu fizy de ise bayram boyunca yaklaşık 93 milyon 346 bin adet şarkıyı dinlendi. Yaz Klasikleri ve Yaz Havası listeleri ise fizy’nin en çok dinlenen listeleri oldu.

 

 

2018.08.27 10:38:51

Yorum Yap