SON DAKİKA

logo

Kepez’e buharlı lokomotif

Kepez Belediyesi, TCDD’nın hurdaya ayırdığı vagondan sonra, şimdide Uşak’tan 20. Yüzyılın ilk buharlı lokomotifini Antalya’ya getirdi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, tren vagonundan sonra şimdi de tren olmayan Antalya’yı lokomotif ile tanıştırdı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan(TCDD) alınan ve bakım-onarım işleri Uşak’ta yapılan lokomotif,  DokumaPark’taki tren kütüphanenin bulunduğu rayların üzerinde yerini aldı.  Zabıta eskortları eşliğinde Antalya’ya özel bir tırın üzerinde getirilen buharlı lokomotif, DokumaPark’ta önümüzdeki günlerde vatandaşların ziyaretine açılacak. 1930 yılından 1985 yılına kadar Anadolu topraklarında bir çok tarihe yolculuk eden buharlı lokomotif hizmet ömrünü doldurunca TCDD Yolları tarafından ıskat (işletmeden kaldırılan)edildi.

Tren vagonu, kütüphaneye dönüştürüldü

Son derece önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “ Daha önce hurdaya ayrılmış vagonumuzu kütüphaneye dönüştürerek, çocuklarımıza ve gençlerimize son derece önemli bir çalışma yapmıştık. Bu çok dikkat çekmişti. Tren vagonunun kütüphane haline getirilmiş olması çok anlamlıydı. Çocuklarımızı çok şirin, çok sevdikleri bir ortamda kitap okuma sevgisi ile donatmak, hem de onları tren ve demir yolu ile ilgili bilgilerini geliştirmek bakımından çok derin anlamlar ifade eden bir adım olmuştu. Çocuklarımız ve halkımız tarafından çok beğenilen bu adımdan sonra yeni bir adım attık. Bugün arkamda gördüğünüz lokomotif 20. Yüzyılın başlarında üretilmiş olan buharlı lokomotiflerden birisi. “ dedi.

Tarihi lokomotif Antalya’da

Buharlı lokomotifin Almanlar tarafından sınırlı sayıda üretildiğini belirten Başkan Tütüncü, “Bu lokomotif, Abdülhamit döneminde satın alınmaya başlayan trenlerin bir örneği. TCDD Yollarının hurdalıklarından gün yüzüne çıkartarak, restoresini yaptık, Uşak’tan da Antalya’ya getirdik. Bu tarihi lokomotif vagonumuzun ön tarafını tamamlayan önemli bir obje oldu. Bütün bunlarla Türkiye’nin demiryolu macerasını, onun üzerindeki derin hatıraları ve tarihi anlatmaya çalışıyoruz. Bu bizim için çok önemli. Demir yolları sanayi ve teknoloji tarihi açısından da önemi çok büyük. Anayurdu dört bir baştan demir ağlarla ördüğümüz hatıraları anlatmış olacağız. Sultan Abdülhamit Han’ın büyük bir vizyonla Türkiye’ye kazandırdığı demir ağlarını, Cumhuriyet tarihi ile özellikle Adnan Menderes’in geliştirdiğini ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın döneminde de seviye atlayarak, bambaşka bir atmosfere kavuştuğunu ifade etmeliyim. Bu kronolojiyi de burada bu tren üzerinden anlatmış olacağız. Antalya’yı da yakın tarihteki demiryolu yapılacağı ana hazırlamış olacağız. “ diye konuştu.


 

 

 

 

 

2018.08.07 14:53:38

Yorum Yap