SON DAKİKA

logo

KIRMIZI ET TÜKETİMİNE DİKKAT!

Kurban Bayramı’na günler kala et tüketimi üzerine kimi doğru kimi yanlış birçok açıklama yapılıyor. Özellikle internetteki bilgi kirliliği insanları yanlış yönlendirirken et tüketimi üzerine Antalya Yaşam Hastanesi Dyt. Mine Şatana, önemli açıklamalar yaptı.

Dyt. Mine Şatana, kırmızı etin iyi bir protein kaynağı olmakla birlikte fazla tüketilmesi durumunda şişmanlık, tansiyon, kalp-damar ve mide rahatsızlıkları gibi birçok sağlık problemine yol açabileceğini belirterek et tüketiminde aşırıya kaçılmaması ve etin uygun yöntemlerle pişirilmesi gerektiğini söyledi. 

Et, sağlıklı pişirme yöntemiyle hazırlanıp tüketilmeli
Et için en uygun pişirme yöntemlerinin haşlama, ızgara, fırın ya da tencere (sebzeli), yağsız kavurma olabileceğini belirten Şatana, “Izgara uygun koşullarda yapılırsa sağlıklı bir yöntemdir. Uygun bir yöntem için et ile ateş arasında en az 10 cm'lik bir boşluk olmalı ve ateş harlı değil, şiddeti azalmış olmalıdır. Harlı ateşte içi iyi pişmemiş etler, içerdikleri bazı bakteriler nedeniyle çeşitli sağlık problemlerine yol açabilirler. İshal, mide iltihabı, kusma ve hatta düşük ile sonuçlanan hamilelikler olabilir” dedi.
  
Saklama koşulları önemli
Dyt. Mine Şatana’nın et tüketimi üzerine yaptığı açıklamalar şöyle: “Sakatat, organ etleri ve kıyma buzdolabında en fazla 1-2 gün, parça etler ise 3-4 gün dayanabilirler. Daha uzun bekleyecek etler, dondurularak saklanmalıdır. Donmuş etler oda ısısında değil, buzdolabında ya da mikrodalga fırında çözdürülmelidir. Buzluktan çıkan etler hemen kullanılmalı, asla tekrar dondurulmamalıdır.
  
Etin yanında mutlaka sebze yiyin 
Mümkünse et tüketiminizi tek öğünle sınırlayın ve diğer öğünde sebze ya da kuru baklagil yemeği yiyin. Et yemeği masanızdaki tek çeşit olmasın. Öncesinde çorba ya da hafif bir zeytinyağlı yemek ile tüketin. Etin yanında yiyeceğiniz salata ve yoğurt (ya da ayran), et yemeğinin daha küçük bir porsiyonuyla doymanızı sağlayacaktır. Pilav olarak pirinç yerine bulguru tercih edin. Bulgur (Ya da karabuğday) yüksek protein ve posa içeriği sebebiyle daha doğru bir tercih olacaktır.

İkramları tadımlık tüketin
Ağır bir yemekten sonra bir de tatlı yiyerek fazla kalori almayın. Çay ya da kahveyi yemekten yarım ya da 1 saat sonra tüketin. Ara öğün olarak taze ya da kuru meyve ve küçük bir avuç kadar fındık, fıstık, badem yiyebilirsiniz. İkram edilen yağlı yiyecekleri ve tatlıları mümkün olduğunca geri çevirin, çikolata yerine kuru meyve yiyin.

Bol su tüketin, spor yapın!
Su içmeyi ihmal etmeyin. Su tüketiminiz 2 lt kadar olmalıdır. Çok uzak olmayan mesafelere yürüyerek gidin ve fırsat buldukça spor yapmayı ihmal etmeyin.”

  


2019.08.09 12:57:21

Yorum Yap