SON DAKİKA

logo

MERMER OCAKLARI BU EŞSİZ FLORADAN DAHA MI ÖNEMLİ

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Akseki’de genetik rezerv alanı olarak kabul edilen ve bilim insanlarının doğa koruma uygulamaları açısından adeta “yangında ilk kurtarılacak” alan olarak tanımladığı bölgede mermer ocağı açılması girişimlerine tepki gösterdi. Budak, “Bilim insanları, ruhsat alanlarının verildiği bölgede 13’ü öncelikli koruma statüsüne sahip toplam 34 endemik (yerli) bitki tespit edildiğini ortaya koydu. Bölgenin Türkiye’nin en önemli genetik rezerv alanlarından birisi olduğu ifade ediliyor. Bakanlık neden bu uyarıları ciddiye almıyor? Dünyanın neresinde koruma alanı olması bir bölgeye maden ocağı kurulduğu görülmüştür?” dedi.

Konuyla ilgili TBMM Başkanlığına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi veren Budak şu ifadelere yer verdi:

 “Akseki’de, Türkiye’nin en önemli genetik rezerv alanlarından biri olarak kabul edilen bölgeye mermer ocağı ruhsatı verilmesi sadece yöre halkı tarafından değil bilim çevreleri tarafından da tepki topluyor. Bilim insanları, ruhsat alanlarının verildiği bölgede 13’ü öncelikli koruma statüsüne sahip toplam 34 endemik (yerli) bitki tespit edildiğini ortaya koyarak, bölgenin Türkiye’nin en önemli genetik rezerv alanlarından birisi olduğunu ifade etmiştir. Böyle bir alanda mermer ocağı açılmasının geri dönüşü imkansız bir tahribata neden olacağı da bulgular arasında yer almaktadır. Durum böyleyken gözümüz gibi korumamız gereken bir bölgeye, koruma alanı haline getirmemiz gereken bir coğrafyaya neden mermer ocağı yapılmakta ısrar ediliyor? Mermer ocakları bu eşsiz floradan daha mı önemli?”

 Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Antalya ili Akseki ilçesine bağlı; Güzelsu, Pınarbaşı, Çaltılıçukur, Çukurköy ve Taşlıca köylerinde, endemik bitkiler ile tarihi kalıntıları barındıran 200 hektarlık alanda mermer ocağı açılmasındaki kamu yararı nedir? Bakanlığınız tarafından daha önce bölgenin florasını inceleyen bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır? Akseki’deki bahse konu 13’ü öncelikli koruma statüsüne sahip toplam 34 endemik bitkinin korunması için Bakanlığınız tarafından hangi önlemler alınmaktadır? Mermer ocaklarının faaliyete geçmesi durumunda söz konusu bitkilerin ve floranın yüzde yüz korunması nasıl ve hangi yöntemlerle sağlanacaktır? Konuya ilişkin Bakanlığınıza sunulan bilimsel raporlara rağmen ilgili firmaya ÇED süreci için ek süre verilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?”

2019.06.21 12:13:55

Yorum Yap