SON DAKİKA

logo

ANSİAD Başkanı Akıncı'dan Sanayi Doğalgazı Açıklaması

Üretimde ve ihracat taahhütlerinde panik havası yaşandığını belirten ANSİAD Başkanı Akıncı, “Enerjide bu kadar ciddi bir sorun yaşanırken kamuoyuna tatmin edici açıklama yapılmamasını, hayati bir konunun TBMM tarafından ele alınmamasını anlayamıyoruz” dedi.

Geçen hafta sonu BOTAŞ’ın doğalgaz kısıtlamasını duyurmasının ardından Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ)’nin de sanayiciye elektrik kısıtlaması uygulamasının sanayicileri zor duruma soktuğunu kaydeden Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, “Son dönemde sanayi sektörünün, özellikle Organize Sanayi Bölgelerinin kullandığı elektrik ve doğal gaza çok yüksek zamlar yapılmış, ayrıca İran’dan tedarik sıkıntısı nedeniyle büyük sanayi tesisleri ve elektrik üreticilerine doğal gaz sevkiyatında kesinti yapılacağı açıklanmıştı, bu süreç sanayiciyi daha da zor duruma sokmuştur” dedi. Enerji fiyatlarında astronomik artışın ve doğal gaz ile elektrikte kesintinin sanayi üretim ve ihracatını aksatacağına işaret eden Başkan Akıncı, “Büyük sanayi tesisleri tarifelerine yapılan zamlar yıllık olarak yüzde 300 düzeyindedir. Ülkemiz tarifeleri döviz cinsinden birçok Avrupa ülkesine göre düşük olsa da zam oranları Avrupa ülkelerinden daha yüksektir. Almanya gibi Avrupa ülkelerinde enerji fiyatları 2020 yılında yüzde 80 ve yüzde 200 arasında artış göstermiş, birçok ülke vergi indirimleri ve bütçe destekleriyle enflasyon artışını önleyici politikalar uygulamış durumda” diye konuştu. 

DEPOLAMA YATIRIMINA RAĞMEN KESİNTİ
Yeni haftanın sanayici için büyük bir gündemle açıldığını kaydeden Başkan Akıncı, “Hükümetimiz tarafından enerji zamlarının yapılmaması halinde bütçeye 150 milyar TL yük geleceği açıklandı ve kademeli tarife uygulamaları başlatılmıştır. Bununla birlikte kur korumalı mevduata faiz yerine bütçeden destek verilirken enerjide neden bu desteklerin verilemediği konusunda yeterli açıklama yapılmadı. Ülkemizin elektrik üretiminde HES, RESve kömür gibi yerli kaynaklarımız da kullanılırken elektrik maliyetinin doğal gaz fiyatlarıyla açıklanması da yetersiz kaldı” dedi. Doğalgaz tedarikinde İran’ın payının çok yüksek olmamasına, son yıllarda enerji tedarikinde sorun yaşamamak için enerji depolamaya yönelik yatırımlar yapıldığına işaret eden Akıncı, “Doğal gaz depolama ve LNG yatırımları yapılmasına rağmen neden yüzde 40 civarında doğal gaz kesintisine gidildiği sorusuna da cevap bulamıyoruz. Enerjide bu kadar ciddi bir sorun yaşanırken ve bu sorular ortadayken kamuoyuna tatmin edici açıklama yapılmamasını, bu kadar hayati bir konunun TBMM tarafından ele alınmamasını anlayamıyoruz” dedi.

GÜNDEME İLİŞKİN ŞAŞKINIZ
Ekonomide yaşanan sorunların çözümünün konuşulmamasını şaşkınlıkla izlediklerini belirten Başkan Akın Akıncı, “Ekonomiyi konuşmak yerine Türk halkı tarafından değer gören sanatçımız Sayın Sezen Aksu’ya Anayasamızın laiklik ilkesi, düşünce ve ifade özgürlüğü ile bağdaşmayan haksız ithamların ana gündem olmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz” diye konuştu. Ülkenin gücüne ve imajına gölge düşüren gündemler yaşandığını kaydeden Başkan Akıncı, “Bu tarz gündemler yerine, enerjide sanayi üretimini aksatmayacak bir dağıtım planı yapılması, acil bir enerji tasarruf ve verimlilik programı uygulanması, bütçe desteklerinin artırılması konusunu tartışmaya başlamalıyız” dedi.

2022.01.27 16:42:38

Yorum Yap