SON DAKİKA

logo

KARACİĞERİNDEKİ KİTLELER GİRİŞİMSEL YÖNTEMLE YOK EDİLDİ

Isparta’da yaşayan 6 buçuk yaşındaki Seher Birincitoka’nın göğüs bölgesinde 3 ay önce şişlik oluştu.

Yapılan tetkiklerinde, karaciğerinin büyük bir bölümünde 3 farklı kitle olduğu tespit edildi. En büyüğü 15 cm olan kitlelerin bir an önce alınması gerekiyordu. Isparta’da yapılamayan işlem için aile, Memorial Antalya Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. R. Aykut Aktaş’a başvurdu. Karaciğer korunarak yapılan girişimsel işlemle kitlelerden kurtulan Seher Birincitoka, sağlığına ve okul arkadaşlarına kavuştu.


Göğsündeki şişlik karaciğerdeki kitlelerin habercisiydi

Seher Birincitoka’nın göğüs bölgesinin ortasında 3 ay şişlik oluştu ve giderek büyümeye başladı. Yapılan tetkiklerde herhangi bir hastalığı olmadığı söylense de bir anda yüksek ateş sorunu yaşamaya başladı. Ancak ateşin nedeni bir türlü bulunamadı. Daha sonra bir çocuk cerrahisi uzmanından görüş almak için başvurduklarında, göğüs bölgesindeki şişliğin, karaciğerinde oluşan bir kitleden kaynaklandığı anlaşıldı. Girişimsel yöntemle tedavi olduğu takdirde karaciğerinin korunabileceği söylendi ve aile, girişimsel radyoloji uzmanı Doç. Dr. R. Aykut Aktaş’a yönlendirildi.


Açık cerrahide karaciğerinin büyük kısmını kaybedecekti

Birincitoka’nın karaciğerinin yüzde 70’ini kapsayan, en büyüğü 15 cm toplamda 3 adet köpek kisti olduğu tespit edildi. Bunlar; köpeklerin bağırsak sistemindeki insanlara geçtiği zaman karaciğere yerleşerek sürekli büyüyen ve 10 cm’i geçtikten sonra da patlama riski çok fazla olan yapıdaydı. Açık cerrahi yapılsaydı karaciğerin yarısından fazlasının alınması gerekiyordu. Ayrıca kistler mikroskobik parazitler tarafından oluştuğu için ameliyat esnasında yine iç organlara herhangi bir damlama durumunda ileride tekrarlama riski de mümkün olmaktaydı.


Göğsüne darbe gelmemesi gerekiyordu

6 buçuk yaşındaki hasta Birincitoka, doktor kontrolünde olduğu için bir hastalığının bulunduğunu bilse de bunun ne olduğunu tam olarak anlayamıyordu. ‘Kistlerim var benim, mikroplarla savaşıyorum’ diyerek okul yaşamına devam etti. Ancak yaşıtları gibi oyunlar oynayamıyordu. Çünkü göğsündeki şişliğe herhangi bir darbe gelmemesi gerekiyordu. Tüm bu olumsuzluklara ve ailesinin uyarılarına rağmen Seher okuma aşkından vazgeçmedi.


Hastamızın karaciğerini koruduk

Hastanın, kendisine ulaştığında kistlerin çok büyümüş olduğunu vurgulayan Doç. Dr. R. Aykut Aktaş “Hastamız tedavi olana kadar karnına ani bir darbe almış olsaydı, kistler patlayarak hayatını kaybedebileceği sonuçlara neden olabilirdi. Gelir gelmez tanı ve tedavisini girişimsel yöntemle yaptık. Ultrason ve anjiyografi eşliğinde iğne ile kistin içine girip bu parazitleri öncelikle içeride öldüren bir sıvı enjekte ettik. Yine iğne ile bu parazitleri dışarıya aldık. Sonra bir kateter yerleştirerek, parazitlerin yerleştiği zarı da yok ederek vücuttan uzaklaştırdık. Hastamıza aynı seansta 3 ayrı kateter taktık. Yaklaşık 1 buçuk saat süren işlemi sedasyon eşliğinde gerçekleştirdik. İkinci ay kontrolünde, parazitlerin tamamına yakınının ortadan kalktığını ve kistlerin kaybolduğunu gördük. Hastamızın karaciğerini koruyarak sağlıklı büyümesini engellememiş olduk” açıklaması yaptı.


“Kızımın hem canı acımadı hem de karnında bir kesi izi yok”

Baba Birincitoka, kızlarında oluşan kitleleri öğrenince yaşadığı üzüntüyü şu cümlelerle dile getirdi: “Kitleyi duyunca aklımıza ilk kanser geldi. Yaşadığım şoku anlatamam. Çocuğum daha çok küçük, kanserin ihtimalini düşünmek bile çok ürkütücüyken kitle olduğunu duymak bizi yıktı. Isparta’dan hemen Antalya’ya geldik ve hocamla görüştük. Kitlelerin kanser riski taşımadığını öğrendik ve çok rahatladık.Böyle bir tedavi seçeneği ile kızımın kurtulabileceğini hiç düşünmemiştim. İşlem sırasında hem canı acımadı hem de karnında bir kesi izi olmadı. En önemlisi de karaciğeri sağlıklı ve korundu. Memorial’a geldiğimiz için o kadar mutluyuz ki…”


2019.03.25 15:08:54

Yorum Yap