SON DAKİKA

logo

Üniversite’de Çanakkale Zaferi Paneli

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yılı dolayısıyla ‘Çanakkale Savaşında Temsil ve Tecrübe’ konulu bir panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Leyla Derviş’in yaptığı Panel’e konuşmacı olarak katılan Antalya Bilim Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Edward J.Erıckson ‘Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nun Askeri Etkinliği’ konusunda, Antalya Bilim ÜniversitesiÖğr. Üyesi Prof. Dr. Mesut Uyar, ‘Çanakkale Savaşı’nın Dünyada ve Türkiye’de Resmi Tarih Yazımı’ konusunda, Ankara Polis AkedemisiÖğr. ÜyesiDoç. Dr. Yücel Yiğit ‘18 Mart Çanakkale Deniz Savaşı’na Dair Bazı Tespitler’ konusunda ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özcan, ‘Popüler Tarihte Çanakkale Zaferi’ konusunda değerlendirmelerde bulundu.

 Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin açılışında konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, ‘İnsanlık tarihte bir destan arıyorsa buna en layık isim Çanakkale’dir. 250 bin’den fazla şehidimizle milletimizin vatan ve bayrak aşkını tüm dünyaya haykırdığı bir destandır Çanakkale. İstiklal Şairi Mehmet Akif’in deyişiyle ‘Bir hilal uğruna nice güneşlerin battığı bir destan.’ diye konuştu.

 Çanakkale’nin, bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme savaşı olduğunu dile getiren Rektör Ünal, ‘Çanakkale, şehitlerimizin kanıyla yoğrulan, vatan ve bayrak sevgiyle hayat bulan bir ruhtur. Bugün bizlere düşen bu ruhu diri tutmak ve gençlerimize ‘Çanakkale Ruhunu’ en coşkulu şekilde aktarmaktır.’ ifadelerini kullandı.

 Açılışta konuşan Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Köç, ‘ Çanakkale Zaferi milletimizin hafızasında ve ruhunda yer etmiş abidevi hadiselerden biridir. Doğuda ve batıda bu denli büyük abideye az rastlanmıştır. Dünya tarihinin hemen hiçbir parçası ve hiçbir safhası yoktur ki orada Türkler olmasın. Türkler hesaba katılmadan dünya tarihi incelenemez.’ dedi.

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 21 38

E-mail: abdcelik@akdeniz.edu.tr

 

2019.03.19 09:14:06

Yorum Yap