SON DAKİKA

logo

Spor performansınızı doğru beslenme ile artırın!

Yürüyüş, koşu, plates, yoga ya da yüzme… Hangi alanda olursa olsun yapılan sporda alınan besinler doğrudan sonucu etkiliyor. Antrenman öncesi ve sonrası kasların gelişiminin desteklenmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyenFitChef’in Uzman Diyetisyeni Özgül Yıldız, sporcu beslenmesi hakkında bilgi verdi.

Spor artık sadece zayıflamak için yapılan bir aktivite değil. Sağlıklı bir vücut için her gün düzenli olarak egzersiz yapılması artık bir gereklilik. Sadece spor yapmak yeterli değil bunun yanında spor performansını artırmak için beslenme programına da uyum sağlamak gerekiyor.

 

Karbonhidrat ve protein kullanımına dikkat!

 

Spor yaparken sarf edilen enerji alınan besinlerle doğru orantılı olmalı. Bu nedenle enerji için beslenme tablosu oluşturulmalı. Bu tablonun içinde karbonhidrat ve protein bakımından zengin yiyecekler yer almalı. Spor yaparken karbonhidrat ve protein kaynağına sahip besinlerin tüketilmesi ise oldukça önemli.Karbonhidratlar egzersiz boyunca kan glukoz düzeyini korur ve enerji sağlar. Bu nedenle egzersiz sonrasında glikojen depolarının yenilenmesi için gerekli. Yapılan spor düzeyine göre günlük alınması gereken karbonhidrat miktar değişkenlik gösterebilir. Bunun yanında et, balık, yumurta süt ve süt ürünlerikaliteli protein kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Bu protein kaynakları, spor yapanların sağlıklarının korunması ve performanslarının artması için önem teşkil ediyor.

 

Tuz tüketimini azaltın

 

Tuz tüketimi de diğer dikkat edilecek konular arasında yer alıyor. Fazla tuz tüketimi böbrek yükünü artıracağı gibi su kaybına da neden olabiliyor. Yemeklere ekstra tuz eklenmemeli ve gizli tuz oranı yüksek turşu, salamura, salam ve sosis gibi şarküteri ürünlerinden uzak durulmalı.

 

Kalorisi düşük gıdalar tüketilmeli

 Spor öncesi ve sonrası beslenme şekli spor performansını ve insan sağlığını etkiliyor.Spor öncesi karbonhidrat bakımından zengin, düşük yağlı bir beslenme uygulanmalı. Tam tahıl ekmeği, haşlanmış buğday, tahıllı gevrekler, muz, incir, armut ve elma gibi meyveler veya taze sıkılmış meyve suları ya da yoğurt tercih edilebilir. Örneğin, spordan bir saat önce tam tahıl ekmeğine beyaz peynirle yapılmış bir sandviç, yanına bir kase yoğurt ya da ayran ve üzerine yenilen bir muz antrenmanda gerekli enerjinin alınmasını sağlar.

   Yeterli karbonhidrat alınmalı

 Antrenman sonrası en önemli ihtiyacın kaslardaki enerji deposu olan glikojeni korumak oldukça önemli.  Egzersizden ilk yarım saat sonra kg başına 1-3 gram karbonhidrat tüketimi sağlanmalı. Egzersiz sonrası iki saatte glikojen depoları dolmaya başladığı için de en geç yarım saat içinde karbonhidrattan zengin beslenme yapılmalı. Bu aşamada yeterli karbonhidrat alınmadığı takdirde vücut kaslarını yemeye başlar.Bu durum bir sonraki antrenmanda performans düşüklüğüne neden olabilir.

 FitChef hakkında:

FitChef insanların daha iyi ve daha besleyici yemekler yemeği hakettiği düşünülerek 2011 yılında İstanbul Etiler’de kuruldu.FitChef, tüm dünyada başarılı olmuş kişiye özel beslenme anlayışını Türkiye’ye getirmiştir. “Herkesin parmak izi farklı olduğu gibi yemesi gereken yemeklerde kişinin özelliklerine göre belirlenmeli ve birbirinden farklı olmalıdır” diyerek FitChef olarak kişiye özel yemekler hazırlıyor.Öncelikle FitChef diyetisyeni ile görüşüp vücut analizinizi yaptırarak beklentilerini paylaşan kişilerin günlük tüketmeleri gereken protein karbonhidrat ve yağ miktarı hesaplanıyor. Diyetisyen ile birlikte sevdikleri yemeklere göre kişiye özel menü oluşturuluyor. Yemeklerher gün taze bir şekilde adresinize teslim ediliyor. Günümüzde başta profesyonel sporcular ve iş adamları ile dizi/sinema oyuncuları olmak üzere pek çok kişinin temiz, sağlıklı ve lezzetli yemek ihtiyacını gideren Fitchef, Türkiye’nin en çok tercih edilen sağlıklı mutfakları arasında yer alıyor.

 

2019.03.11 09:53:56

Yorum Yap