SON DAKİKA

logo

Kumluca MYO Öğrencileri Bombus Arısı Üretimini Yerinde İnceledi

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksekokulu (MYO) Seracılık Programı ve Bahçe Tarımı Programı öğrencileri bombus arıları hakkında bilgi edinmek ve bombus arılarının üretimini yerinde gözlemlemek amacıyla KoppertBiyolojik Mücadele ve Polinasyon Ltd. Şti. tesislerinde incelemelerde bulundular.

Seracılık Programı ve Bahçe Tarımı Programı öğrencileri seracılığın başkenti olarak bilinen bir ilçede eğitim almanın pek çok faydasının yanında, günceli ve tarım sektöründeki son gelişmeleri yakından takip etmek adına sık sık teknik inceleme ziyaretlerinde bulunuyorlar. Öğrenciler son olarak, Kumluca MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Hüseyin Kalkan, Dr. Öğr. Gör. Nimet Aydoğan, Öğr. Gör. Mustafa Can ve Öğr. Gör. Esmanur Demirel öncülüğünde yoğun katılımı ile Koppert’e ait bombus arısı üretim tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

Tarımsal üretimi artırmak adına her türlü olumlu gelişmeyi yakından takip ettiklerini dile getiren MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Hüseyin Kalkan, “Kumluca gibi bir tarım bölgesinde öğrencilerimize eğitim veriyor olmaktan yana çok mutluyuz. Öğrencilerimizin eğitimini sadece okul sınırları ile kısıtlamaktan ziyade, imkânlarımız ölçüsünde yenilikleri ve günceli yakalamak için gidilebilen her noktaya ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye olarak dünyadaki tarım ülkelerine rakip olabilmek için verim miktarımızın ve ürün kalitemizin artırılmasının önemini vurgulayan Koppert Üretim Şefi Ahmet Yücel Akdağ, “Özellikle domates başta olmak üzere, tozlaşma ihtiyacı olan birçok sebze ve meyve türlerinde tüm dünya bombus arılarını kullanmaktadır. Buradaki bombus arılarının tercih edilmesiyle iş gücü maliyetinde ortaya çıkan muazzam tasarruf, meyve verim ve kalitesindeki artış hem örtüaltında hem de açık alanda mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bütün bu avantajların yanında belki de en önemlisi organik ürünler yetişmesine katkı sunuyoruz.” diye konuştu.

Öğrenciler üretim tesisinde çok faydalı bilgiler edindiklerini belirterek, teorik ve uygulamalı olarak aldıkları bilgilerin yanı sıra, tarım alanındaki son yenilikleri yerinde inceleme fırsatı tanıyan Koppert ekibine teşekkür etti.

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 21 38

E-mail: abdcelik@akdeniz.edu.tr

2019.05.14 13:25:09

Yorum Yap