SON DAKİKA

logo

ALERJENLERDEN KORUNMADA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

Bahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte, alerjik hastalıklara bağlı bulgularda büyük bir artış yaşanır. Bahar alerjisi deyimi daha çok halk arasında “saman nezlesi” olarak bilinen alerjik rinittir.

Burunda akıntı, hapşırık, kaşınma, gözlerde kızarıklık, sulanma gibi belirtiler gösterir ancak bunlarla birlikte astım bulgularında da artış olabilir. Bu belirtilerin nedeninin genellikle ağaç ve çimen polenlerinin havaya yayılması olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cemalettin Dost Zeyrek “Bu polenlere temas eden duyarlı kişilerde alerjik hastalıklara ait bulguların ortaya çıkar. Prof. Dr. Cemalettin Dost Zeyrek bahar dönemlerinde özellikle çocuklarda alerjilere karşı alınması gereken önlem ve yapılması gerekenleri vurguluyor.


Nezleyle karışabilir

Bahar alerjisi belirtileri ile nezle belirtileri benzerdir. Bu nedenle anne babalar çocuklarının nezlelerinin uzadığını ve düzelmediğini düşünür. Nezlede bulgular 7-10 gün içinde kaybolurken, bahar alerjisinde bu süre birkaç aya kadar uzayabilir. Bu nedenle burunla ilgili yakınmalar 2 haftadan uzun sürüyorsa alerjik nezle açısından araştırılması gerekir. Bahar aylarında bu belirtileri olan çocukların mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme sonucunda bahar alerjisi şüphesi varsa tanıyı kesinleştirmek için kan ve deriden alerji testlerinin yapılması gerekir.

Alerji okul başarısını da olumsuz etkiler

Polen alerjisi için alerji testi genellikle 3 yaşından sonra yapılır. Çünkü bahar alerjisi genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkar. Bahar alerjileri hastayı çok rahatsız eder ve yaşam kalitesini bozar. Bunun sonucunda da çocukların okul başarılarını olumsuz olarak etkiler.


ALERJENLERDEN KORUNMADA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

  • Bahar döneminde polenlerin yoğunluğunun azaldığı akşam saatlerinde evi havalandırın.
  • Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde, öğleden önce zorunlu değilse dışarı çıkmayın.
  • Eve gelince vücuda veya kıyafetlere bulaşan polenlerin uzaklaştırılması için kıyafetlerinizi değiştirin, mümkünse duş alın veya el ve yüzünüzü bol suyla yıkayın.
  • Arabada camlar açmayın,polen filtreli klima kullanın.
  • Çevresel alerjenlerden korunma önlemleriyle birlikte mutlaka ilaç tedavisi yapılmalıdır. İlaç tedavisi çocuğun durumuna göre çocuk alerji uzmanı tarafından düzenlenmelidir. İlaçların etkisini göstermesi için 1-2 hafta geçmesi gerekir. İlaçlar çocuğun duyarlı olduğu polene göre mevsim boyunca kullanılmalıdır.
  • Eğer ilaçlarla yeterli sonuç alınamazsa ve hastanın kriterleri uygunsa duyarlı olduğu alerjene karşı aşı tedavisi (İmmünoterapi) yapılabilir. Alerjik nezle ve astımda oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Çocuklarda alerji aşısı mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

2019.04.20 10:07:23

Yorum Yap