SON DAKİKA

logo

ASSİM Danışma Kurulları Toplandı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM) Danışma Kurulları toplantısında, merkezin sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ve sosyolojik bağımsızlıklarına katkı sağlayacak ayrıca kamu ve kent yararına bir sivil toplum faaliyeti içinde tutacak bir çalışma olduğunu söyledi.

Muratpaşa Belediyesi’nin Doğuyaka Mahallesi’nde bulunan Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM) Danışma Kurulları ilk toplantılarını yaptı. Aynı zamanda Avrupa’nın en büyük dernekler yerleşkesi olan Sivil Toplum Merkezi ve İnovasyon Merkezi’nin danışma kurullarına Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç başkanlık etti.

DANIŞMA KURULU ÜYELERİ

Yerleşkenin Sivil Toplum Merkezi Danışma Kurulu toplantısınaAkdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe OdmanBoztosun, eski Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege,  araştırmacı ve yazar Giray Ercenk, inşaat yüksek mühendisi Ali Bilgin, çevre mühendisi Tokan Engin katıldı. İnovasyon Merkezi Danışma Kurulu’nda ise Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. AyşeOdmanBoztosun,KOSGEB Antalya İl Müdürü Şükrü Mısırlı, endüstri mühendisi Ali Önder Ogutve Antalya Bilim Üniversitesi Hukuku Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek yer aldı.

KONUŞAN KENTLER

Danışma kurulu üyeleriyle yemekte bir araya gelen Başkan Uysal, ASSİM fikrinin demokrasinin vazgeçilmezi ‘konuşan kentler’ kavramından hareketle oluşturulup geliştirildiğini söyledi. Antalya özelinde Muratpaşa için herkesin fikrini söylediği, ortak aklın bulunduğu ve buradan hareketle kamu yönetiminin kamu yararına sonuçlar tesis etmek zorunda olduğu bir yönetimi anlayışını hayata geçirme mücadelesi içinde olduklarını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bunun için ‘Bir şey lazım’ dedik ve batılı anlamda sivil toplum faaliyeti içinde değerlendirilebilecek bir çalışmayı kent ölçeğine uyarlayarak ASSİM’i oluşturduk. Bunun için öncelikle sivil toplum kuruluşlarının ekonomik ve sosyolojik bağımsızlıklarına katkı sağlayacak ayrıca kamu ve kent yararına bir sivil toplum faaliyeti içinde tutacak, sadece kendi tabanlarının yararına değil genel kamu yararına da iştirak etmelerini sağlayacak bir ortam oluşturmak istedik. Projemiz ilk başlarda sivil toplum kuruluşlarına yer sağlanması gibi algılansa da bunun çok çok daha ötesine hedefliyoruz.”

Başkan Uysal, yerleşkenin İnovasyon Merkezi’nin ise bilgi teknolojileri alanında yaşanan hızlı değişiminin üretim ilişkilerini ve üretim biçimlerini değiştirirken Türkiye’nin bu yeni dönemin dışında kalması dolayısıyla bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını söyledi. Bu değişim ve dönüşüm sürecinin sosyolojiyi ve siyaseti birinci dereceden etkileyeceğinin altını çizen Başkan Uysal, “Bu insanlık için bir şok dalgası. Türkiye’mizde bunun çok dışında. İnovasyon Merkezi’miz, buluş yapan insanların çalışabileceği bir ortam. Projelerini bir veri tabanıyla buluşturacağı ortam. Buluşa dayalı iş yapanlarını ücretsiz ofis kullanımına imkan tanıyan bir ortam” diye konuştu. 

2019.02.05 09:30:39

Yorum Yap