SON DAKİKA

logo

Muratpaşa’da Eller Horonda Birleşti

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Karadenizliler Derneği’yle (ANTKARDER) düzenlendiği Hamsi Festivali, Selçuk Balcı konseriyle sona erdi. Muratpaşa Kent Meydanı’nda, iki günde 5 ton hamsinin de dağıtıldığı festivalde Belediye Başkanı Ümit Uysal ve festivale katılan 7’den 70’e herkesin elleri horonda birleşti.

Muratpaşa Belediyesi’nin  ANTKARDER’le bu yıl ilkini gerçekleştiği Hamsi Festivali, hafta sonu Muratpaşa Kent Meydanı’nda gerçekleşti. 5 ton hamsinin dağıtıldığı, horon kurslarının düzenlendiği festivalde, şiddetli yağmur bile coşkuya engel olamadı. Karadeniz müziğinin sevilen sesi Selçuk Balcı’nın sahne aldığı festivalin son gününde Kent Meydanı’nı dolduran 7’den 70e Muratpaşalıların elleri horonda birleşti. Başkan Uysal da kurulan horonlarda komşularıyla yan yana, omuz omza durdu. 

Başkan Uysal, festivalin kapanışında yaptığı konuşmada, İç Anadolu’dan Karadeniz ve Ege’ye tüm kültürlerin Türkiye’nin zenginliği olduğunu belirterek, “Ama bu zenginliği yaşamadıktan sonra bize hayrı ne değilmi? Her birini yaşamamız lazım. Her birini yaşatmamız lazım” dedi. Muratpaşa’da bunu4’üncü yılını geride bırakan Yöreler Renler Festivali’yle sağlamaya çalıştıklarını belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Bununla da yetinmeyip Hamsi Festivali’yleKaradeniz günlerini yaşıyoruz. Derneğimize, Dernek Başkanımız Halis Ekşi’ye,diğer derneklerimize, sanatçılarımıza ve sizlere sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.  Sizler olmasanız hiçbir anlamı yok. Nice böyle güzel günlerde hep beraber olalım. Her zaman tekrarladığımız bir söz var. ‘Kim olursan ol gel’ diyen Mevlana’nın izindeyiz. ‘Sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz’ diyen Yunus Emre’nin izindeyiz. ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ diyen Hacı Bektaş Veli’nin izindeyiz. ‘Yurtta barış dünya da barış’ diyen ve‘Sadece millet için çalışınız’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izindeyiz.”

Başkan Uysal, ayrıca sanatçı Balcı’ya da bir teşekkür plaketi takdim etti. 

2019.01.22 12:42:45

Yorum Yap