SON DAKİKA

logo

ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Sözen, Muratpaşa standını ziyaret etti

Türkiye’deki doğal, tarihsel ve kültürel mirasın korunması, değerlendirilmesi ve tanıtılması amacıyla gösterdiği çabayla alanında ‘efsane’ isimlerinden biri olan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Muratpaşa Belediyesi’nin 26’ncı YAPEX Fuar standını gezdi.

Muratpaşa Belediyesi, 26’ncısı ‘Kültür Öncelikli Yönetim’ temasıyla gerçekleştirilen Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı’na (YAPEX) tarihi Kaleiçi’ni taşıdı. Muratpaşa, 17 Kasım’a kadar Antalya EXPO Center’da açık kalacak fuarda tarihi Üç Kapılar ve Kaleiçi konağı reprodüksiyonlarıyla yerini aldı.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) işbirliğiyle Tarihi Kentler Birliği'nin desteğiyle düzenlenen ve 150 katılımcının yer aldığı fuarda Muratpaşa Belediyesi’nin standı büyük ilgi gördü. Fuarın açılışına katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa’da  ‘ince şeyleri düşünmekte ve uygulamakta kararlı’ olduklarını söyledi.Başkan Uysal, “Tarihi eserleri gerektiğinde bombalanabilen harabeler olarak görmemekte kararlıyız. Yıkılıp yerine siteler inşa edilebilen gereksiz ve yararsız nesneler olarak görmemekte kararlıyız” dedi.

Başkan Uysal, fuarın ilk gününde katılımcı belediye başkanları ve  Türkiye’deki doğal, tarihsel ve kültürel mirasın korunması, değerlendirilmesi ve tanıtılması amacıyla gösterdiği çabayla alanında ‘efsane’ isimlerinden biri olan Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’le birlikte katılımcı belediyelerin stantlarını ziyaret etti.

Başkan Uysal, ayrıca, TBMM “Üstün Hizmet Ödülü”, Kültür ve Turizm Bakanlığı “Koruma Onur Ödülü”,“Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” Vakıflar Genel Müdürlüğü “Vakıf İnsan Ödülü”, “Ağa Han Mimarlık Ödülü” olmak üzere ulusal-uluslararası düzeyde çeşitli ödüllerin sahibi Prof. Dr. Sözen’i Muratpaşa Belediyesi standında da misafir etti.  Başkan Uysal, günün anısına Prof. Dr. Sözen’e plaket takdim ederken belediye çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

 

2018.11.14 15:56:14

Yorum Yap