SON DAKİKA

logo

Çile Bitti Mutlu Günler Başlıyor

Kepez Belediyesi, kuruldukları günden bugüne mülkiyet problemleriyle yatıp kalkan Fatih, Göçerler, Çamlıbel ve Esentepe mahalle sakinlerini, tapularına ve konforlu konutlarına kavuşturuyor. 2B’den sonra Vakıf mülkiyeti problemi de yakın bir zamanda çözülecek olan 4 mahalle için 7 katlı, site tarzı yapılaşma imkânı getiren imar planı revizyonu hazırlandı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bir bölgenin daha sorunlar yumağına dönüşen mülkiyet problemini ilçenin tarihinden kaldırıyor. Kepez varyantındaki şehir girişinin sol tarafında kalan Fatih, Göçerler, Çamlıbel ve Esentepe mahallelerinde, kuruldukları günden bugüne 2B, Vakıf parselleriyle ilgili mülkiyet problemleri yaşanıyordu. Mülkiyet sorunundan ve mevcut imar haklarının yetersizliğinden dolayı bölgede yaşayan binlerce hak sahibi, gecekondularının yerine imara uygun konutlarını inşa edemiyorlardı.

Mülkiyet sorunları çözüldü
Başkan Hakan Tütüncü, ilk olarak bu 4 mahallenin de içerisinde bulunduğu Masa Dağı çevresindeki 19 mahallenin orman vasfını yitirmiş, kadastro çalışmaları marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış araziler olarak adlandırılan 2B arazilerindeki tapu problemini çözüme kavuşturdu.
Başkan Tütüncü, şimdi de bu mahallelerde ve Kepez’in diğer bölgelerinde Vakıf parselleri üzerinde gecekondusu olan binlerce hak sahibinin, tapu problemini takas yöntemiyle çözüyor. İmar planında konut alanı olan Vakıf arazilerindeki gecekonduların tapu sorunu, Cumhuriyet tarihinin en büyük Vakıf- Hazine arazisi takası ile çözülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 23 milyon TL ederindeki Vakıf- Hazine arazisi takası tamamlandı.

7 katlı, Site tarzı yapılaşma
Başkan Tütüncü, mülkiyet problemlerini çözerken, bölge sakinlerine değerli ve konforlu konutlarla yaşama imkânı sunacak olan imar planı revizyonunu da hazırladı. Fatih, Göçerler, Çamlıbel ve Esentepe mahallelerine ilişkin hazırlanan 15000 ölçekli nazım imar planı revizyonunun ilçe ve büyükşehir meclisi onay süreçleri tamamlandı. Devamında 7 katlı site tarzı yapılaşmayı getiren imar revizyonunun, 1/1000 ölçekli uygulama planları ilçe ve büyükşehir meclislerinden onay aldı. Planların askı süreci ve itiraz aşamaları da tamamlandı.  Bundan sonra bölgenin 18.madde imar uygulaması (parselasyonu) yapılacak.
İmar önerisi, bölgeye kentsel dönüşüm ve yenilenme imkânı getiriyor. Buralarda Kentsel dönüşüm, vatandaş eliyle yapılacak. Belediye, imar planıyla arsa üreterek, hak sahiplerine tapularını verecek. Hak sahipleri de istediği müteahhitle ya da inşaat firmasıyla görüşüp, anlaşarak konutunu yaptırabilecek.

Başkanı Hakan Tütüncü, bürokratları ve meclis üyeleriyle birlikte Fatih Mahallesi’nde, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tütüncü, muhtarlık binası önündeki toplantıda mahallelinin imar ve mülkiyetle ilgili sorularını cevapladı ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Hemşehrilerimize modern konutlarda güzel bir yaşam sunacağız”
Fatih Mahallesi’nin, uzun yıllardır mülkiyet sorunlarıyla uğraştığını anımsatan Tütüncü, mahalle sakinlerine şöyle seslendi:  “Yıllar yıllar evvel buraya gelmiş ve burada bir yuvamız olsun diye bir göz ev yapmış ve bir damın altına sığınmış kimselersiniz. En önemli isteğiniz tapularınıza kavuşmaktı. Belediyemizin önceliği de tapularınızı vererek, imara uygun olarak yapılmış modern konutlarda sizlere güzel bir yaşam sunabilmek oldu. 2009’da göreve gelirken bölgenin birçok mülkiyet sorunu vardı. Bugün geldiğimiz noktada mülkiyet sorunlarının çoğunu ortadan kaldırdık. Şimdi gerçekleştirdiğimiz imar planları ve uygulaması (parselasyon) ile bu mahalleyi, çok özel ve güzel hale sizlerle el birliği ile getirmenin gayretindeyiz. Şimdi artık ufukta kara göründü.

2B’yi tarihin karanlık sularına gömdük”
Sizlerden istirhamımız endişe etmemenizdir. Çünkü buranın mülkiyet sorunlarını çözmeye niyetli bir Kepez Belediyesi var. 2009’dan bu yana 40 binden fazla  hemşehrimize tapularını verdik. Bölgedeki 2B sorunu,  2009’da göreve geldiğimizde DSİ su kanalının kuzeyinde kalan 19 mahalle için önemli bir problemdi. 2B problemini çözeceğiz dedik; Allah’a şükürler olsun 2B sorunu tarihin karanlık sularına gömdük.

Vakıf takası da tamam
Vakıf mülkünde evleri olan binlerce hemşerilerimizin sorunlarının çözümü için Vakıf arazilerini, Hazine arazileriyle takas etmemiz gerekiyordu.
Geçtiğimiz yıl yaklaşık 7,5 yıllık mücadelenin sonunda Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük Vakıf takasını gerçekleştirdik. Dolayısıyla Vakıf takaslarıyla birlikte birkaç özel bölge haricinde Kepez’de Vakıf mülkiyetine dayalı tapu sorunları ortadan kalkmış oluyor.
Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir.  Gerçekten Kepez’in yıllar yılı süregelen mülkiyet sorunlarıyla alakalı önemli adımlar attık. Ahatlı, Sütçüler, Altınova, Varsak bölgelerinde mülkiyet ve imar problemlerini çözdük. Kepez’in diğer bölgelerindeki imar ve mülkiyet sorunlarını nasıl çözmüşsek Fatih’in ve buradaki diğer mahallelerin mülkiyetle ilgili problemlerini de çözeceğiz.

Kat artışı getiren imar revizyonu
Mülkiyet probleminin çözümüyle eş zamanlı olarak bölgede imar planı revizyonu yapalım istedik. Kat adedini ve inşaat yoğunluğunu artıran, modern ve değerli yapılaşmayı sonuçlayacak imar düzenlemesi çalışmasını başlattık.
 Planın tamamlanmasını belli bir noktaya getirdik. İmar uygulamasının yapılması ve Vakıf takası da gerçekleştikten sonra tapulama işlemleri başlayacak.  Emlak ve İstimlâk Müdürlüğümüz,  tapu tahsisi için hak sahiplerinin m2 kullanım tespiti ve dosya toplama işlemlerine önümüzdeki günlerde başlayacak.

Vatandaş eliyle kentsel dönüşüm
Biz kaynaklı olmayan hiçbir söze inanmayın. Seçim zamanı yaklaştığında laf, dedikodu çok olur. Ne büyük inşaat firmaları, ne TOKİ, ne belediye eliyle burada kentsel dönüşüm asla ve kata uygulanmayacak. Kentsel dönüşümü ve yapılaşmayı arsa sahiplerinin kendileri yapacak. Arsalarınızı istediğiniz müteahhide verebileceksiniz
Burada düşündüğümüz kentsel dönüşüm modeli, Yeni Emek’te hayata geçirdiğimiz vatandaş eliyle kentsel dönüşüm modelidir. Projeyi kim çizecek, inşaat malzemesini kim satacak, bunlarla belediye olarak ilgilenmiyoruz. Bunlarla arsa sahipleri ilgilenecek. Parsel büyüklerini arsa sahiplerinin talebine göre belirleyeceğiz. Site tarzı yapılaşmayı meydana getirebilecek imar düzenlemesini(parselasyonu) sizlerle birlikte yapacağız, biz asla sizin istemediğiniz bir işin içerisinde olmadık, olmayacağız.  
Göçerler’e inşa edilecek olan ve Yapım ihalesi tamamlanan 1500 yatak kapasiteli Antalya Şehir Hastanesi yatırımı da bu bölgeyi ihya edecek.
 
Tütüncü söz verdi mi yapar
 Fatih’te, diğer mahallelerde, yıllar yılı yolsuz, elektriksiz ve susuz günler yaşadınız.  Benim derdim; bilmem nereden bidonlarla el arabalarıyla su taşıdığınız günlerin hürmetine size tapularınızı vermektir.  
Siyasetin içerisindeki 17. yılım. 17 yıldır milletin önünde yürüyorum. Partim çeşitli görevler verdi. Onları yapmaya çalıştım. 2009’dan beri Kepez halkı bana belediye başkanlığı onurunu yükledi. Bu sıfatı canımdan aziz bildim. Günde neredeyse arkadaşlarımla birlikte 20 saate yakın mesai yapıyorum. Verdiğimiz her biri sözü yerine getirdik. Allah’a binlerce kez şükürler olsun; bugüne kadar Rabbim beni hiç utandırmadı. Verdiğim bütün sözleri yerine getirmek bana nasip oldu. Yapamayacağım şeylerin sözünü de asla vermedim. Doğruyu söylemekten korkmadım. Birilerinin kulağına hoş gelsin diye bir takım olmayacak işler söylemedim. Bugün de bunu şöyle söyleyiverelim,  yarın zaten unutulur gider demedim. Neden? Ben karşımdaki halkımı, insanımı kendimden daha akıllı, zeki ve bilgili gördüm. Endişe edeceğiniz bir durum olsaydı bunu size açık yüreklilikle gelir söylerdim. Sizler bize güvenmeye devam edin. Çünkü bize güvenenleri, bize tercih edenlerin asla yüzünü karara çıkarmamak için çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Her şey güzel olacak.

İşte yeni planın getirileri  
İmar planı revizyonu tamamıyla sizin menfaatiniz içindir. Yeni planlamada hem kat hem de inşaat yoğunluğunu artırdık.
Yeni planda eviniz yol,  park, okul gibi kamusal alanlarda kalıyorsa asla hak kaybına uğramayacaksınız. Evi, sosyal donatı alanında kalan hemşehrilerimize, en yakın parselden m2 kaybına uğramadan arsa tapusunu vereceğiz.
Planlama ile daha geniş konut alanları olacak. Ada tarzı parsellerde site tarzı yapılaşma olacak. Çok daha kaliteli binalar yapılacak.
Bu planlamada önerdiğimiz kentsel dönüşümü ve yenilenmeyi, vatandaş kendisi yapacak. Belediye inşaat yaptırmayacak. Arsaları üreterek, hak sahiplerine vereceğiz ve mülk sahibi de istediği müteahhitle görüşerek, anlaşarak konutunu yaptıracak
İnşaatlar yapılırken de kentsel dönüşüm haklarından, yani kira yardımı hakkından yararlanacaksınız.  
Yeni planda daire m2’leri yüzde 50 arttı. Eski planla 100 m2 daire yapılabilirken yeni planla 150 m2 daire yapılabilecek.”

İmar planı revizyonu hazırlanan alanın bir kısmi 1988 yılında ıslah imar planı mantığı ile bir kısmı ise 1996’da yapılan planlama çalışmasıyla planlı hale getirilmişti. Ancak günümüze kadar yaşanan 2B sorunu, parselasyon iptalleri ve mülkiyet sorunları neticesinde bölge gecekondu dokusundan kurtulamamış ve boş alanlar ise hiç yapılaşmamıştı.

Hazırlanan imar planı revizyonuyla parsel adaları birleştirilmiş, ulaşım, yeşil alan sistemi yeniden düzenlenmiş ve sosyal donatı dengeleri artan nüfusun ihtiyacını karşılayacak şekilde yeniden düzenlendi. Ada parsel şeklinde düzenleme yapılmakla büyük parseller içerisinde Otopark konusu çözümleneceğinden ilerleyen zamanlarda kent içerisindeki gibi Otopark sorunu yaşanmayacak.
Arazinin engebe durumu ve topoğrafyası dikkate alınarak yol güzergâhları sağlıklı biçimde tespit edildi ve imar planına işlendi. Yine geniş ve ferah yol aksları oluşturuldu. Yapılanma tamamlandığında ferah ve nezih bir bölge ortaya çıkacaktır.
Mevcut planda ticaret olarak ayrılan alanlar öneri planda yine ticaret alanı olarak tasarlandı. Bu alanlar ve konut alanları için emsal değer E=0,80 ve kat adedi 7 kat olarak belirlendi.
Bölgede imara uygun yapılaşma tamamlandığında, kentin giriş kısmında modern, nezih ve sağlıklı bir görüntü ortaya çıkacak. Değişen ve gelişen Kepez'in vitrini olarak yerini alacak. 

Bu haberle ilgili görüntülere aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://ftp.kepez-bld.gov.tr/

 

 

 

  

2018.10.29 15:58:58

Yorum Yap