SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comBoğaçayı Projesi’nde Türel’le hayalden gerçeğe ilk adım

Türel’in “Boğaçayı Projesi” ne bazı çevrelerden ve yayın organlarından o kadar çok eleştiri gelmişti ki. Projenin çalıntı olduğundan tutun, gerçekleşmesinin “hayal” olduğuna kadar. Boğaçayı’nda yapılacak düzenlemenin çevre felaketine neden olacağından tutun, doğal afete yol açacağına kadar.


Bu proje ile ilgili yapılan yorum ve eleştirilerin bazılarını da bizzat Başkan Türel dillendirdi. Ne demişlerdi diye söze başlayan Türel, “9 yaşındaki bir çocuğun bilgisayar başında hazırlayabileceği basit bir proje ile şahsımın Antalyalıları kandırdığını söylediler” derken bu söylemlerde bulunanları Boğaçayı Projesi’nde başlatılan çalışmaları yerinde gör-meye davet etti ve “ Gelin, ne yaptığımızı yerinde görün” dedi. 


****


Dün, Türel “hayal” denilen “gerçekleştirilmesi imkansız diye kamuoyuna sunulan”  o projenin ilk aşamasını oluşturan “Boğaçayı, Çandır Çayı ve Göksu (Karaman) Çayı Taşkın Koruma ve Rüsubat Kontrolü amaçlı  düzenle-me çalışmalarının yapıldığı noktadaydı. Yapılan çalışmaları bir süre izledi ve ardından da gazetecilere bilgiler aktardı. 


Mega Projenin başlamasından dolayı Türel çok heyecanlıydı. Heyecanlı olmasına hak vermek lazım, çünkü birçoklarının “hayal” dediği o proje başlamıştı. Heyecanlıydı, çünkü 10 bin kişiye iş kapısı açılacaktı. Heyecanlıydı, Antalya’da  vizyon bir proje başlatılmıştı. Heyecanlıydı, Boğaçayı’nın en büyük belası taş ocaklarının devri ve kapatılması konusunda büyük bir adım atılmıştı.


Türel Boğaçayı Projesini çok önemsiyor. Bu önemseme belki de birçoklarının “hayal” olarak nitelendirdiği bir projenin kendi döneminde start alması. Türel, Boğaçayı Projesi ile Antalya’nın, Konyaaltı sahilinden sonra ikinci bir gerdanlığı daha boynuna takacağını söylerken, başlatılan çalışmaların ilk etapta altyapı ile ilgili olduğunu kaydediyor. 10 yıl önce yaşanan ve mevcut köprüyü bir kibrit kutusu gibi denize sürükleyen seli hatırlatan Türel, devam eden taşkın önleme projesi ile bir daha bu tür felaketin yaşamayacağını kaydederken, o günkü selde suyun debisinin 2300 olduğunu, başlatılan çalışma ile  debinin 4600’e kadar yükselebileceğini belirterek Boğaçayı Projesi’nin gerçekleşmemesi için öne sürülen bir konuyu da bu şekilde tartışılır olmaktan çıkarıyor.


Kanal İstanbul Projesi Türkiye’nin gündemindeyken, Türel’de Boğaçayı Projesi ile bu projenin aslında bir minyatürünü yapıyor. Denizin 700 metre kadar içeriye girmesinin sağlanacağını kaydeden Türel, peyzaj ve düzenleme çalışmalarının ardından oldukça iddialı bir söylemde bulunarak “kartpostallık” bir görüntünün ortaya çıkacağını belirtiyor. 


Türel’le Boğaçayı Projesi’nde hayalden gerçeğe ilk adım atılırken, bir başka yazımda yine Türel’in Süleyman Demirel müzesinde gördüğü bir karikatürü ve o karikatürün günümüze uyarlanmasını anlatacağım.


*****
Mekanik otopark mı ?


Süper olmuş, yerinde bir proje ...


Betonlaşma olmadan, aynı yere 2-3 kat daha fazla araç park etme imkanı.


Elbette bu konu ve Antalya’nın otopark konusu ile ilgili düşüncelerimi de sizlerle paylaşacağım.

 

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap