SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comHatay Gezisi, Büyük ve Güçlü Türkiye Cumhuriyeti

Aslında Ak Parti’nin düzenlediği gezilerin hiçbirisine katılmayacaktım. Ama hatırı bende bir hayli fazla olan bir arkadaşım, işin içine birde alemlerin sahibi olan yüce Yaratacı’nın aşkını katınca gitmek zorunda kaldım.


İyiki de gitmişim.


Öncelikle böyle bir geziyi düzenleyen Ak Parti İl Başkanlığı’na teşekkür ederim. Güzel bir geziydi, tek eksikliği gezide yeralan sayın Vali Münir Karaloğlu’nun, Kepez  Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in, AESOB Başkanı Adlıhan Dere’nin ve tabii ki Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy’un gazetecilerle aynı aracı kullanmamalarıydı. 


Olması gereken olmayınca da gezi süresince bir takım aksilikler yaşandı, gazeteciler sayın Vali’nin birçok proğramına  katılamadılar.  Katılmadılar.
****
Hatay havaalanına indikten sonra gazetecilere tahsis edilen araçla şehir merkezine doğru yola çıktık. Havaalanından ana yola çıktığımız an ilk gördüğümüz dev bir yön levhasıydı ve o yön levhasında bir ok Halep tarafını, diğer ok ise Lazkiye’yi gösteriyordu. 


Hatay-Halep arası 100 kusur kilometre. 


Antalya- Elmalı kadar. 


O kadar yakın.


100 kilometre ilerinizde taş üstünde taş kalmayan  Suriye’nin bir zamanlar en güzel, en modern şehrinde şu anda yaşananlar gözümün önüne gelirken, her ne kadar ülkemizi de Suriye’ye çevirmek isteyen dış güçler ve onların maşalarının hain eylemlerine rağmen huzur ve güven dolu bir Türkiye’de yaşamaktan dolayı Yaratan’a şükrediyorum.


Gazeteci Dursun Gündoğdu’nun bizlerle paylaştığı bir anıyı, bende sizlerle paylaşmak istiyorum. “Yıllarca önce Hatay’a gelmiştim, daha henüz o zamanlar Türkiye’de renkli televizyon yayınları falan yok. Otele yerleştim, televizyonu bir açtım, renkli bir yayın. Şaşırdım, meğerse o yayın Suriye’den yapılıyormuş.”


Bugün toprağında Amerika, İngiliz, Fransız, İran, Rusya gibi onlarca ülkenin askeri ya da silahının olduğu Suriye’nin bir zamanlar gelişmişlikte ne kadar  ileri olduğunu anlıyoruz.


*****
Hatay Valiliği’ni ziyaretin ardından, Antalya Valisi Münir Karaloğlu bir cadde üzerindeki esnafı ziyaret etti. Biz gazetecilerin de yeraldığı bu ziyarette anladık ki, Hatay Valisi biraz daha fazla halkın arasına karışmalı. Bizim valimizi, Hatay’ın Valisi sanan bazı kişilerin sorunlarını Karaloğlu’na anlatması gezinin en ilginç anlarındandır. Sayın vali, kendisine dertlerini anlatan Hataylılara, sorunlarının çözümü konusunda yol göstermekle kalmadı, kendisini Hatay Valisi sanan vatandaşların sorununu ilgili makama aktarma sözü verdi.


Bu arada Hatay sokaklarını da gezme imkanı bulduk. İnsanlar mutlu, huzurlu. 100 kilometre ötedeki savaşın korkusu yok, canlı ve hareketli bir Hatay’la karşılaştık.


*****


Hatay’da bu kez rotamız mülteci kamplarının olduğu Yayladağı. 


Daha önceden yola çıkan yardım tırları henüz Suriye’den savaştan kaçanların barındığı Yayladağı’ndaki kamplara ulaşmadan, Vali, Belediye Başkanları, AESOB Başkanı ve Ak Parti ile MHP İl Başkanları’nın da aralarında bulunduğu Antalya heyeti, Türkmenlerin barındığı kampta çocuklara oyuncak dağıttı, konteynerlerde Türkmen aileler ziyaret edildi.


İlgililerden bilgi alındı, kamp sakinleriyle görüşüldü, dertler dinlenildi.


Prefabrik binalarda yaşamlarını sürdürüyor, Suriyeli kardeşlerimiz. Büyük devle-timiz elektrik, gaz ve suyu ücretsiz veriyor. Yine güçlü devletimiz, kişi başına ayda 80 lira para ödüyor. Kardeşlerimiz bu para ve diğer yardımlarla hayatlarını ikame ediyor.


Bir kez daha anladım. 


Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet.


Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlet.


Medeniyet ve insanlıktan yoksun batılı ülkeler, Türkiye’den gerçekten de medeniyet dersi almalı, insanlığı öğrenmeli.


*****


Yaratan dış güçlerin ve onların maşalarının Türkiye’deki kötü emellerine ulaşmalarına fırsat vermesin. Türkiye’yi Suriye’ye döndürmek isteyen dış ve iç düşmanlar bu amaçlarına elbette ulaşamayacaklar. Onların bu amaçlarına ulaşmaları demek, Suriye gibi müslüman ülkelerde zulmün devam etmesi demek. Onların bu amaçlarına ulaşması demek, mazlumların sığınacak tek limanı kaybetmeleri demek.


İnanıyorum...Yaratan, hainlere kesinlikle fırsat vermeyecek. Onların  oyunlarını bozacak. Bu güzel ülke barış ve huzur ülkesi olmaya, mazlumlara sahip çıkmaya devam edecek.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap