SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comYeni İl Emniyet Müdürü'nden Kamuoyuna Önemli Mesajlar

Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya bugün gazetecilerle biraraya geldi. Öncelikle sayın Uzunkaya’ya yeni hizmet yerinin kendisine, Antalya’mıza ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunuyorum.


Celal Uzunkaya gazetecilerle buluşmasında, terörden-uyuşturucuya, trafikten - vatandaşların yapması gereken konulara kadar emniyet ve güvenlikle ilgili her konuya değindi, gazeteciler aracılığıyla kamuoyuna önemli mesajlar verdi.  


Sayın Uzunkaya’nın kamuoyuna verdiği en önemli mesaj bana göre, halk arasında kötü bir şeymiş gibi algılanan ispiyonculukla ilgiliydi. Uzunkaya, “Toplumu ilgilendiren her konuda bildiklerinizi ve gördüklerinizi ilgili yerlere taşımalarını vatandaşlarımızdan özellikle istiyorum” diyerek bir bakıma emniyete bilgi akışını hızlandıracak ilk adımı atarken, sadece suçun önlenmesi ya da faillerinin yakalanması açısından değil, özellikle terör belası içinde Uzunkaya’nın çağrısını destekliyorum.


2016 yılının ilk 10 ayını değerlendiren Uzunkaya rakamlar ve istatistiklerle açıklamalarda bulundu. Mesela şahsa karşı suçların aydınlatılması oranının yüzde 90, hırsızlık-dolandırıcılık-yankesicilik gibi mala karşı işlenen suçların aydınlatılması oranının ise yüzde 40 olduğunu belirtti. Trafik kazalarındaki ölü ve yaralı sayısındaki artışına dikkat çekerken, oldukça önemli tespitlerde de bulundu. Mesela bu tespitlerden en önemlisi;  trafik polisleri ya da jandarma trafik tarafından deneteme ile trafikte yaşanan sorunlara ve kazalara yapacağı katkının yüzde 17 olduğunu açıklaması ve bunu söylerken de yapılmış bilimsel araştırmayı referans göstermesidir. Uzunkaya, “ Bir kentte iki tane motosiklet kafa kafaya çarpışıyorsa burası sözün bittiği yerdir. Bu ülkede insanlar yaşananlardan sonra kask takmak bir aparat olarak görünüyorsa burası da sözün bittiği yerdir”derken, karayollarının, belediyelerin ama özellikle de yol kullanıcılarının kaza ve trafikte yaşanan diğer sorunlardaki  payını net bir şekilde ortaya koydu. Evlerden yapılan hırsızlık olaylarındaki azalışı vurgularken, ne yazık ki  325 çocuğa cinsel istismarı da öğrendim ki, şok oldum.


Peki, sayın Uzunkaya’nın Antalya İl Emniyet Müdürü sürecinde başarılı olup- olmadığını 2016 yılı istatistiki rakamlarına bakarak mı değerlendireceğiz ?


Bu sorunun cevabını konuşmasının içinde yine İl Emniyet Müdürümüz Uzunkaya kendisi cevaplıyor ve mala karşı işlenen suçların aydınlatılması olayını örnekleyerek aydınlatma oranının yüzde 45’lere - 50’lere çekilmesi halinde  başarıdan söz edilebileceğini vurguluyor, ama  başarı ya da başarısızlığı değerlendirmeye aydınlatılmayan olayların mağduru olan kişiler açısından bakmayı da ihmal etmiyor. Elbette bu da  emniyetlik olayların aydınlatılması, faillerinin yakalanması konusu  başarı çıtasının sürekli yükseltilmesi anlamını taşıyor ki...


Değerlendirmeme önümüzdeki günlerde devam edeceğim.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap