Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.com



Muratpaşa ve Uysal'ın Ankara Çıkarması

CHP Genel Merkezi’nde il ve ilçe belediyeleri yaptıklarını, yapacaklarını “Hizmet Tanıtım Günü” etkinlikleri kapsamında tanıtıyorlar. Yanılmıyorsam Antalya’dan ilk önce Döşemealtı Belediyesi, “sessiz-sedasız” bu etkinliği gerçekleştirdi. Çarşamba gününden itibarende Muratpaşa Belediyesi gerçekleştirmeye başladı.
“Aman dostum, ağzını hayra aç” dese de, Belediye Başkanı Ümit Uysal’a Antalya’dan gelen bizlere ve Ankara’da bulunan davetlilere verilen akşam yemeğinde hemen yanında bulunan muhtemelen  CHP’li bir yöneticinin “Hayırlı olsun başkanım” sözü üzerine söylediğim bir sözün arkasında durmaya devam ediyorum: 
“En kötü ihtimalle ikinci dönem CHP Muratpaşa Belediye Başkan adaylığın bugün onaylandı, başkan.”
*****
Güzel bir organizasyondu. Özellikle Anıtkabir ziyareti ve mozeleye Antalya’dan gelenlerle birlikte Başkan Uysal tarafından çelenk konulması çok güzeldi. Yıllar sonra Anıtkabir’i bir kez daha görme, müzesini de gezme imkanı buldum. Ama keşke akşam yemeği konusunda biraz daha dar çerçevede düşünülseydi.
Anıtkabir’den sonra CHP Genel Merkezi’ne geçtik. Genel Merkeze değilde sanki Muratpaşa Belediyesi’ne geldik sandım. Bir tarafta konser, bir tarafta hizmetlerin tanıtıldığı sergiler, hediye edilen Antalya’ya özgü çiçekler, reçeller. Genel Merkezin içine girdim, bele-diyenin projelerinin tanıtıldığı mega reklamlar.
Büyük bir salonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Antalya’dan gelen davetliler buluşuyor. Antalya’dan kimler yok ki ! ATSO Başkanı Davut Çetin orada. Meslek Odaları’nın başkan ya da yöneticilerinden biri orada. Kambersiz düğün pardon toplantı olur da muhtarlarımız olmaz mı ? Onlar da orada. Sayıları her geçen gün artan hemşehri derneklerinin başkan ve yöneticileri de orada.
Başkan Ümit Uysal’ı bir kez daha kutlamak istiyorum. Onca başkan ya da yöneticiyi, muhtarı oraya toplayabildiği için.
Muratpaşa’nın Ankara’daki Tanıtım Günleri’nde, adeta bana göre Başkan Ümit Uysal’ın bir gövde gösterisi sözkonusuydu.
*****
Önce kısa bir film gösterimi vardı. Film, Muratpaşa’nın ayrı bir değer ve hizmet verdiği özel çocuklarımızdan birinin okuduğu şiirle başlıyordu, ardından da kısa ve net yapılanlar, yapılacak anlatılıyor, mesajlar veriliyordu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da bu filimi izlerken, özellikle girişten etkilenmiş olacak ki, konuşmasına o da özel çocuklardan, engellilerden bahsederek başlıyordu. Başkan Ümit Uysal, ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuştu ve soru-cevap kısmında ise muhtar, hemşehri dernekleri ile meslek odası temsilcileri haricinde basın mensupları da dahil herkes dışarı davet edildi. 
Elbette çıkmadım, çıkmamda. Orada bir eleştiride getirmedim, ki akşam yemeğinde o açıklama Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından yapıldı. Açıklama beni tatmin etmedi ama orada tepki koyması gerekenler meslektaşlarımızdı. Koymadıklarına göre bü-yütmeye de gerek yok diyorum.
Sorular soruldu, Başkan Uysal bolca övüldü ki, yine yemekte Uysal’la aramızda geçen bir konuşmadan “Sanki ben organize etmişim gibi oldu” sözünden yola çıkarak başkanında biraz rahatsız olduğu izlenimi bende oluştu. Şaka yollu Kemal Kılıçdaroğlu’da, önce “Tamam, başkanımıza bir kahve ısmarlayacağım” esprisinin ardından “Eğer övmeye devam ederseniz, başkanın ayağını kaydıracağım” göndermesi geldi.
Kılıçdaroğlu’nu karşısında görenlerden bazıları güzel sorular sordular, ATSO Başkanı Davut Çetin gibi bazıları yerinde bir öneri ya da istekte bulundular. Ama bazıları da kelimenin tam anlamı ile “aşka” geldi,  hangi düşünce ile bilmiyoru