SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comAlışveriş Festivaline Köstek Olanlar !

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ana sponsorluğunda Antalya Tanıtım A.Ş. tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Antalya Alışveriş Günleri talihlileri belli oldu. 1 Haziran-16 Ağustos tarihleri arasında Antalya’da alışverişi canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen festivalin ilk kez düzenleniyor olması “göç yolda düzelir” misali yaşanan bazı eksiklik ve sorunların önümüzdeki yıllarda aşılacağı anlamını taşır ki, ATSO Başkanı Çetin’in “Antalya ekonomisinde ciddi bir krizin yaşandığı bir dönemde ilk kez düzenlenen alışveriş festivalinde eksiklerimiz ve yanlışlarımız olabilir. Ama Antalya açısından bir başlangıç olması önemliydi” sözüne katılıyorum. Davut Çetin’in ifade ettiği gibi, festivalin yerli yerine oturması ve amacına ulaşması için 5-6 yıl gibi bir zamana ihtiyaç var.


*****
İş yapamamaktan yakınan esnaf ve ticaret erbabının, cebinden birşey çıkmayacak olmasına rağmen alışverişi canlandıracak girişimlere destek olmaması oldukça düşündürücü. ATSO Başkanı Davut Çetin, alışveriş festivali ile ilgili asılan afişlerin birkaç gün önce kaldırıldığını söylemesi  bazı esnaf ve ticaret erbabının bu girişime köstek olduğu anlamını taşır ki, sormak gerekir NEDEN ?


Bundan şu sonucu da çıkartabiliriz, Antalya esnaf ve ticaret erbabının iş yapmadığını söylemesi belki küçük bir grup için doğru ama geneli için yalan. 


*****


Kentte alışverişi canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen festival bir bakıma bankalara  yaramış. Çünkü, belirlenen 22 bankanın kredi ve banka kartlarıyla alışveriş yapan tüketiciler çekiliş hakkı kazanmış. 


“Bankalar bu festivale destek verdi mi ? “ soruma aldığım cevap “hayır” oldu.


O zaman 2017 yılı için düzenlenecek alışveriş festivaline bankaların maddi desteği mutlaka sağlanmalı. Kredi kartlarıyla daha fazla harcama yapılmasını teşvik için sürekli cazip teklifler süren, bu teklifleri duyurmak için televizyonlara, İstanbul basınına milyonları ödeyen bankalar, Antalya’da neredeyse hiçbir masraf yapmadan bu imkana Antalya Alışveriş Günleri ile sahip olmakta.


Sadece bankalar değil, AVM’ler de bu festivale katkı koymalı. Çünkü, AVM’lerdeki mağazalardan alışveriş edenlerde çekilişe katılma hakkına kavuşurken, ödül kazananların çoğunun AVM’lerden alışveriş yapanlar olduğu konusunda bende bir düşünce hakim.


Öğrenmekte elbette çok basit.


*****
Antalya Alışveriş Günleri etkinliğinin kent ekonomisine sağladığı fayda mutlaka ortaya konulmalı. Alışveriş Festivali ile kent ekonomisinde maddi açıdan ne kadar artı getirdiği  kesin olarak belirlenmeli.


Ve yabancı konuklar mutlaka bu sistem içine dahil edilmeli.

 

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap