SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comAdlıhan Dere neden işi sıkı tutuyor ?

Merkezde 37, ilçelerde ise 38 esnaf ve sanatkar odası’nın bir üst kuruluşu olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 1 Mayıs’ta seçimi var. Abdullah Sevimçok’un rahmetli olmasıyla beraber o koltuğa Adlıhan Dere oturdu. Ve Dere 1 Mayıs’taki AESOB seçimine tek başkan adayı olarak gidiyor.


Adlıhan Dere aynı zamanda Kepez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı. Daha birkaç gün önce Antalya merkez ve ilçeler ile Burdur ve Isparta merkez ve ilçelerde kurulu bulunan kredi ve kefalet kooperatiflerinin bir üst kuruluşu olan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Göller Bölge Birliği yönetimine seçildi ve yönetimdeki üç başkan vekilinden biri oldu.


Kepez Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde kendisine yetki verilince ne oldum sananlara tepki göstermek amacıyla sadece ilgili kefalete değil, Adlıhan Dere’nin başkanlığını yaptığı, 1 Mayıs’tan sonra  başkanlığını yapmaya devam edeceği Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile yine başkanı olduğu Gazete Bayi ve Büfeciler Odası’nın gazete aboneliklerini 2018 yılında yenilemedim.


*****
Adlıhan Dere şu anda tek aday olmasına karşın, karşısında rakip varmış gibi çalışıyor. Merkez ve ilçelerdeki oda genel kurullarının büyük çoğunluğunu takip etti. Kimi zaman sıcağı sıcağına yeni başkanı ve yönetimini kutladı, sıcağı sıcağına kutlayamadıklarını ise özel olarak ziyaret ederek kutladı. Şu günlerde “1 Mayıs’taki genel kurula davet” bahanesiyle, yanında bazı oda başkanları ile birlikte bir kez daha ilçe ziyaretlerini gerçekleştiriyor, bu ziyaretlerde belediye başkanlarını da ziyaret ediyor. (Bahane diyorum, çünkü oda yönetimleri o genel kurula gidip oy kullanmak zorunda.)


Kimi belediye başkanı tarafından davul-zurnayla karşılanan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve başkan adayı Adlıhan Dere için bazı belediye başkanları da onuruna yemek verdi. 


Peki Adlıhan Dere şu anda tek aday olarak gözükmesine rağmen, karşısında aday varmış gibi işi neden sıkı tutuyor ? Derseniz...


1- Adlıhan Dere’nin siyasi bir gömleği var. Her ne kadar CHP’li ya da bir başka partinin il ya da ilçe yöneticileri, belediye başkanları, meclis üyeleri tarafından Adlıhan Dere sımsıcak bir şekilde kucaklansa da, 2019 seçimlerinin önemi ve bu seçimlerde Adlıhan Dere’nin üstleneceği rol dikkate alınarak, Ak Parti dışındaki diğer partiler biraraya gelerek AESOB seçimine  müdahil olabilirler.


2- Farklı görüşe mensup siyasiler gibi oda başkanlarının da Adlıhan Dere’yi sıkıca kucaklamalarına ya da makamına kadar gelip 1 Mayıs’ta destek  mesajlarına kanmayın. Aslında birçok oda başkanı dıştan değil ama içten Adlıhan Dere’ye kızıyor, tepki gösteriyor. 


Tepki göstermelerinin en önemli nedenlerinden biri  mevcut yönetimde  bulunan bazı oda başkanlarının Sdlıhan Dere’nin yeni listesinde BANKO yeralacak olması. 


Sonuç olarak...


Adlıhan Dere iyi bir siyasetçi. Bir sonraki adımı değil, yıllar sonraki adımlarını planlayan ve ona göre bugünden strateji geliştiren bir kişi. Bu da ayrı bir konu, 1 Mayıs’tan sonra değerlendireceğim bir başlık. 


Herşey nasip demiş, atalarımız. 


Gazete Bayi ve Büfeciler Odası’nın geçmişteki bir genel kurulunda o dönemin AESOB yönetimi,  Adlıhan Dere’nin yanında yeralmasıydı ve Nida Çelebioğlu o seçimi kazansaydı ki şansı vardı...


Bir başka yazı konusu. Rahmetli Sevimçok’un AESOB Başkanlık, Orhan Tolunay’ın kaybetme süreci giriş sürecini değerlendireceğim. Ama bu değerlendirmem 1 Mayıs'tan sonra.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap