SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comGaziantep Gezisi bana göre “kültür gezisinden” öteye geçemedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer ile aralarında biz gazeteciler ve STK başkan ya da hem başkan hem de yöneticilerinin olduğu grubun “Gönül Köprüsü” adı altındaki rotası bu kez Gaziantep’ti.  “Gönül Köprüsü”nün daha önceki rotaları Hatay ardından Cizre ve Şırnak’tı. 

Hatay rotasına Vali Münir Karaloğlu’da katılmıştı. Bir hatırlamak gerekirse;


Hatay’da en önemli durak Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı mülteci kampındıydı. Şahsen o kampta ben devletimizin zulme uğrayanlara sahip çıkmakla kalmadığını, onlara insanca bir yaşam sürmeleri konusunda neler yaptığını gözlerimle gördüm. 


Ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak devletimle gururlandım.


Sayın Vali’nin babacanlığına da Hatay’a uzanan o gönül köprüsü durağında şahit oldum. Karaloğlu yanında kalabalık bir grupla esnafı ziyaret etmiş, uzun uzun sohbet etmekle kalmamış, bir esnaf tarafından yapılan daveti kırmayarak işyerinin önünde bulunan masada ikram edilen çayı içmişti.


Biliyormusunuz, bizim valimizi yani Münir Karaloğlu’nu Hatay Valisi sanan Hataylılar bile olmuştu.


*****
Hatay’dan sonra Antalya’dan bu kez Cizre ve Şırnak’a Gönül Köprüsü kuruldu. Cizre ve Şırnak’ın bir dönem ne durumda olduğunu bilirsiniz. Hani sokaklara kazılan hendeklerle, bir evden başka bir eve açılan onlarca tünelle ve o tüneller sayesinde izin kaybettiren keskin nişancıların hain ateşleriyle gündeme gelmişti.


Sözde özerklik ilan edilmişti. 


Devletimizin demir yumruğunu yiyince o teröristlerden eser kalmamış. Müthiş bir kentsel dönüşüm başlatılmış ve çok katlı, modern binaları görmüştük. Terör gidince Cizre ve Şırnak’a sadece huzur gelmemiş, bizzat kendi gözlerimle gördüm bu yerleşim alanlarında çağdaş bir kentin oluşmaya başladığını.


Cizre ve Şırnak’ta Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel bürokratlarıyla esnafları ziyaret etti, kimi zaman toplanan kabalığa hitap etti. Türel’e ve Antalya’dan gelen heyete gerek Cizrelilerin, gerekse Şırnaklıların gösterdiği ilgi o derece içtendi ki, anlatılamaz.


Karşısında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanını görenler sevgi ve mutluluklarını gizleyemiyorlar, özellikle gençler isteklerde bulunuyorlardı.


*******
Gönül Köprüsü’nde son durak geride bıraktığımız Cumartesi günü gerçekleşen Gaziantep’ti. Sabah erken başlayan Gaziantep yolculuğu gece geç saatte sonlanırken, Hatay ya da Cizre ve Şırnak’taki gibi bu sütunlarda yeralabilecek  güzellikleri yaşamadım. 


Sadece bana değil, o geziye katılanlara “Gaziantep gezisinden çıkardığınız sonuç ne ? diye sorsanız  benim yorumum “kültür gezisinden öteye geçemedi” olur.


*******
Keşke Gaziantep gezisine de bir anlam yüklenilseydi. Mesela bir köye gidilse ve büyükşehirin imkanıyla o köye bir hizmet getirilecek ya da getirilmiş olsaydı. Yine ziyaretler gerçekleştirilseydi.


Gelelim bizle ilgili konuya. Daha önce de dile getirdim, gezi sonrasında bazı gazeteci arkadaşlarda gündeme getirdi. Gazetecilerin bulunduğu araca gazeteci dışında kimse  alınmasın. 


Keşke sayın vekil ve de il başkanı iki gazeteciyi kendi araçlarına alıncaya kadar, Gaziantep yolculuğunun hiç olmazsa bazı kısımlarını gazetecilerin ikisi hariç hepsinin birarada bulunduğu araçla yapsaydılar.


Doğrusu da buydu.


*******
Hatay, Cizre ve Şırnak gezilerinde yaşananları, duygu ve düşüncelerini çektikleri fotoğraf ve videolarla destekleyerek üyelerini biraraya getirip paylaşan (!)  STK başkan ve yöneticileri inanıyorum ki, Gaziantep gezisi sonrasında da üyelerini toplayarak bu geziyi de değerlendireceklerdir.


*******


Peki Gaziantep gezisinde benim dikkatimi çeken neler oldu:


Bilbordları süsleyen suyun yüzde 15 ucuzlatıldığı ile ilgili reklamlar, uydu kentler için yapılan altyapı hazırlıkları, gündüz gibi aydınlatılmış bir şehir ve gece geç vakte kadar işyerlerinin açık ve dolu olması.


Şehiriçi yolları genel anlamda değerlendirirsek, bizim kaymak gibi yollarımızdan Gaziantep’te eser yok, sürücüler son derece duyarsız.


Herşeyden önce Menderes gibi bir başkan yok. 

Tam tersi bir durum olsaydı, Menderes Türel  bakanlara rağmen, bakandan izin isteyerek fırsatını bulur, Gaziantep’ten gelen gazetecilerin masalarına kadar giderek “hoşgeldiniz” der, hal ve hatırlarını sorardı.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap