SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comTürel'e Davet

Gerek tramvay olsun, gerek otobüsler olsun Antalya’da toplu taşımacılık her yönüyle tam bir rezalet. Hem tramvayda, hem de otobüslerde yolcular belki çirkin bir ifade olacak ama adeta kucak kucağa yolculuk yapıyorlar. 


Antalya’nın toplu taşımacımacılığı yolcunun yoğun olduğu saatlere göre planlanmayınca yaşanan sorunların daha da yaşanacağının bir göstergesi. Bu planlama sadece otobüsler için değil, tramvay taşımacılığı içinde gerekli.


Zaman zaman hem tramvayı, hem de otobüsleri kullanan biri olarak vatandaşın bu konuda yaşadığı sıkıntıyı yakından biliyorum ve sürekli toplu taşım aracını kullananlara da sabır diliyorum. İşleri gerçekten de çok zor. Tramvayda işinden evine dönen bir bayanın başka bir bayanla konuşmasına kulak misafiri oluyorum. Bayan diğer bayana, “Evimden işime, işimden evime gidip-gelirken hep tramvayı kullanıyorum. Bugüne kadar hiç oturarak yolculuk yaptığımı hatırlamıyorum.” Yaşlı bir bey bindiği toplu taşım aracında ayakta yolculuk yapmanın sıkıntısını yüksek sesle dile getirirken, düşmemek için ayaktaki bir başka yolcudan destek aldığını göstererek, o kadar yolcudan dolayı tutunacak bir yer bile bulamadığından dert yanıyor.


Bu örnekleri daha da arttırmak mümkün.


Zaman zaman Menderes Türel’in tramvaya bindiği ile ilgili haberler paylaşılır. Sayın Türel’e tavsiyem yolcu trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde tramvaya binmesi. O saatlerde binmeli ki, yaşanan sıkıntıya ve çekilen zorluğa bizzat şahit olması. 


O zaman kurmaylarına “Bu ne rezalet ?” der.


*****
Bu kentin toplu taşımacılığı belirli bir zümrenin insiyatifine bırakılamaz. Antalya’nın toplu taşımacılığı daha önce de Minübüsçüler  sonradan Otobüsçüler adını alan oda’nın eline bırakılmıştı. Para kazanma toplum menfaatinin önüne geçince toplu taşımacılık felç olmuş, caddeler yarış pistine dönmüş, o zamanda insanlar balık istifi taşınmıştı.


Ankara’dan birileri el atınca yine aynı şeyler yaşanmaya başladı. Büyükşehirin aldığı yeni otobüsler devreye sokulamadı. Tramvay ulaşımın rahatlaması konusunda zaten birşey yapılmadı.


İşin özü: Öncelikle Ankara, Antralya’nın toplu ulaşımından elini çeksin, daha fazla karışmasın. Büyükşehir tramvay sayısını arttırsın. Alınan otobüsler devreye sokulsun ve  yenileri alınsın. En kısa zamanda Antalya raylı sistemle ağ gibi kuşatılsın. Yukarıda da belirttiğim gibi Antalya’nın toplu taşımacılığı yolcu trafiğinin en yoğun olduğu saatlere göre planlansın.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

İsim Babası Türel'miş.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap