SON DAKİKA

logo


Erkin Özgünsür
eozgunsur@gmail.comİsim Babası Türel'miş

Şarampol Caddesi Antalya’nın en eski caddelerinden biridir. Antalya Büyükşehir Belediyesi burada yarı bir kentsel dönüşüm  daha doğrusu güzelleştirme çalışmaları yapmak için bir proje hazırladı. Bu projenin tanıtımı sürüyor. Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım toplantısına Şarampollülerin ilgisi çok yoktu ama yine de salonda Şarampollüler vardı. Şarampollü olmayan “Türel’i bulmuşken mahallemin sokağımın” derdini söyleyebileyim derdindeydi.
Şarampollülerin bu projeye “hayır” demesine milyonda bir bile ihtimal vermiyorum. O yüzden kurulacak sandıktan ezici bir çoğunlukla “evet” çıkar. Bana göre sandıkların kurulmasının bir amacı da yenileme ve güzelleştirme çalışması yapılacak Şarampol Caddesi’nin bu bölümünde esnafın tepkisini azaltmak, “Biz referanduma götürdük, bilmem kaç bin kişi evet dedi. Sandıktan hayır çıksaydı yapmazdık” diyerek esnafın gazını almaktır.
Perşembe günkü toplantıda “Efsane Geri Dönüyor” sloganının isim babasının Menderes Türel olduğunu öğrendik.  Türel, yaş itibariyle dünün Şarampolünü iyi bilir. Ailesine ait gazetenin matbaası ve bürosu (İleri Gazetesi) Şarampola komşu Balbey Mahallesi’ndedir. Keza bir zamanlar sahibi olduğu artık yayında olmayan Yeni İleri Gazetesi’de İsmetpaşa Caddesi’ndeydi. Muratpaşa Camiinin bahçesindeki havuzu hatırlar, o zamanlar boş olan havuzda top bile oynamıştır. Keza Giritli Mahallesi’ni iyi bilir, hatta şimdiki Orman Bölge Müdürlüğünün bulunduğu alanın çalılık olduğu günleri de hatırlar. Mutlaka Saat Kulesi önünden kalkan dolmuşlarla Şarampola gitmiştir. Taksi dolmuşlarla Şarampolden geçmiştir.
Gerçekten de bir zamanlar Şarampol Caddesi efsaneydi. 
Nerelisin ? Denildiği zaman “Şarampollüyüm” denirdi. O dönemler Şarampol Caddesi Antalya’nın ticari açısından en canlı caddesiydi. Dükkanları kıymetli, daireleri pahalıydı. Şarampollü olmak, şarampolde oturmak büyük bir ayrıcalıktı. Konyaaltı ve Lara Sahillerine obaların kurulduğu dönemde, Şarampollüler aileleri ile birlikte neredeyse tüm mahalle deniz kıyısına göçerlerdi.

Duraklama dönemi yaşanıyor.

Elmalı ve Lavanta.

Bıktırdınız Türk Telekom !.

DT 18, DC 15 ve DC 15 A.

Türel'de kazanıyor.

Dualarımız sizinle.

Elmalı'ya Bugün Ulaşamadık.

Menderes Türel'in kişiliği bu.

Bana göre terör örgütü !.

25 Ekim'de ATSO.

Kurs hocası bunu yaparsa !.

Kimden, neyden çekiniliyor ?.

Teşekkür Ettiklerim.

Böyle Rektöre Can Kurban !.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Asım Tan ; liste falan istemedim.

Ne yazmışım, hatırlayalım!.

"Çakma" Yörük Göçü.

Türel'in hazır cevaplılığı.

İlçelerde Toplu Ulaşım.

Biraderim Adlıhan Dere.

Bahar'a Katılıyorum.

EXPO'nun yanlışı.

Bir adam düşünün.

Muratpaşa'da Neyi Fark Ettim ?.

Ağlamayı Bırakın !.

İşte Kepez, İşte Tütüncü.

Muratpaşa Belediyesi Gazetesi.

Yaşam Hastaneleri üzerine.

Ne bitmez 1 dakikaymış !.

Kepez'in askıda elbise projesi.

AVM'lerden daha büyük tehlike.

Türel'e Davet.

Bize takan parti.

Toplu Ulaşım ve Tramvay.

Rahat ve Huzur mu BATIYOR ?.

Erkin Özgünsür

Akdeniz Güncel Gazetesi Sahibi

Yorum Yap