SON DAKİKA

logo

Sözleşmeli çözüm değil

Sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi gerektiğini belirten Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, sözleşmeli öğretmenliğin, öğretmenlik mesleğinin itibarını zedelediğini söyledi.

‘6 YIL ŞARTI ESNETİLMELİDİR’

Yeni eğitim sezonu öncesi uyarılarda bulunan Çoban, “Sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme kısıtlamaları bir an evvel sona erdirilmeli, sözleşmeli öğretmenlere kadro zaman alacaksa ilk adım olarak öncelikle 6 yıl şartı esnetilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik, anayasal hakları sınırlıyor, aile bütünlüğünü bozuyor; eşleri, çocukları anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakıyor.  Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasındaki özlük hakları kaynaklı var olan makas kapatılmalı ve yaşanan tenakuzun da bir an önce önüne geçilmelidir ” dedi.

Öğretmen ihtiyacının memur kadrolarına atama yapılmak suretiyle karşılanması; sözleşmeli, ücretli, usta öğretici gibi istihdam biçimlerine son verilmesi gerektiğini her platformda dile getirdiklerini söyleyen Başkan Çoban, Milli Eğitim Bakanlığının ücretli öğretmenlik gibi yanlış bir uygulamayı bir başka yanlışla düzeltme ısrarından vazgeçmesi, öğretmen açığını adalet ve eşitlik ilkelerini gözeterek çözme yoluna gitmesi gerektiğini, aksi halde mağdur kitlesinin git gide büyüyeceğini işaret etti.

Sözleşmeli öğretmenliğin kabul edilmiş hatanın tekrarı, geçmiş sıkıntıları unutmanın, aynı kısır döngüyü yeniden kurup birçok değeri heba etmenin, öğretmenlerin işi ile eşi arasında tercihe zorlanmasının, haklı taleplere, geçerli mazeretlere duyarsız kalmanın adına dönüştüğünü vurgulayan Çoban, “Öğretmenlerimiz ‘zorunlu hasret’ yükümlülüğünden; eğitim sistemi, yaşanan sorunlar nedeniyle ‘sözleşmeli öğretmen’ yükünden kurtulmalıdır. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması konusundaki haklı taleplerimize ve kararlı çabalarımıza olumlu cevap verilmesi için yeteri kadar gerekçenin oluştuğu kabul edilmelidir. Bu konuda adım atmak, bazı gerekçelerle erteleniyor olabilir” ifadelerini kullandı.

 

2018.09.05 13:46:48

Yorum Yap