SON DAKİKA

logo

Girişimcilere BİGG Destek Kayıtları Başladı

Bölge teknogirişimcileri TÜBİTAK’tan yenilikçi iş fikrine 150.000 TL fon desteği sağlayan BİGG desteğine Akdeniz Üniversitesi’nin sahibi olduğu BİGG Akdeniz ile kavuşuyor.

2018 yılı TÜBİTAK BİGG Programı Uygulayıcı Kuruluşu olmaya hak kazanan 23 kuruluştan biri Akdeniz Üniversitesi yenilikçi iş fikirlerine 150.000 TL sermaye desteği sağlayan BİGG desteğine başvuruları almaya başladı. Yoğun ilgi gören BİGG destek programına örgün öğrenim veren üniversitelerin; herhangi bir lisans programından 1 yıl içerisinde mezun olabilecek öğrencisi, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrencisi, lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden herhangi birini en çok 10 yıl önce almış kişiler; daha önce BİGG ya da Teknogirişim Sermaye Desteği programından yararlanmamış olmak ve başvuru yapacağı tarih itibariyle herhangi işletmenin ortaklık yapısında yer almıyor olmak şartlarını sağlamak üzere başvurularını yapabiliyor.

 

Akdeniz Üniversitesi adına başvurular Akdeniz TTO tarafından http://bigg.akdeniz.edu.tr adresi üzerinden alınmaya başlandı. Akdeniz TTO 2015 yılından beri bölgede teknogirişim kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması adına bölgede ileri teknoloji üretecek start-up’ların yetişmesi, iş fikirlerinin olgunlaştırılması, temel girişimcilik ve iş planı yazım, mentorluk eğitimleri ve yatırımcı ilişkilerinin yönetilmesi hizmetlerini sunuyor.

 

Akdeniz Üniversitesi adına BİGG başvurularını almaya başlayan BİGG Akdeniz iş fikirlerini TÜBİTAK ikinci aşama başvuruya hazırlayacak. 2 yıl boyunca BİGG çağrısı kapsamında programa kabul edilen girişimcilere; başvurularının alınması, şekli değerlendirme, ön jüri, temel girişimcilik ve iş planı yazımı, mentorluk, yatırımcı sunum eğitimi hizmetleri sunularak iş fikirlerinin teknolojik yenilik düzeyi, sanayiye uygulanabilirliği ve ticari potansiyelinin değerlendirilmesi, iş fikri sahiplerinin alanında uzman akademik, eğitmenler ve mentorler tarafından eğitilmeleri ve olgunlaştırılması, başarılı bulunan iş fikirlerinin TÜBİTAK kriterlerine uygun bir şekilde ikinci aşama TÜBİTAK panel değerlendirmelerine iletilmesi sağlanacak. 

 

Tüm bu hizmetleri CARETTA Ön Kuluçka’da sağlayacak olan Akdeniz TTO, "Akıllı Ulaşım", "Enerji ve Temiz Teknolojiler", "İleri İmalat ve Sanayi 4.0", "İletişim ve Sayısal Dönüşüm", "Sağlık ve İyi Yaşam", "Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme" tematik alanlarından BİGG Akdeniz’e gelecek yenilikçi iş fikri başvurularını bekliyor.

 

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

E-mail: abdcelik@akdeniz.edu.tr

2018.08.16 12:26:17

Yorum Yap