SON DAKİKA

logo

Kepez’den ‘Kanser Tarama Merkezi ‘

Kepez Belediyesi, sağlık alanındaki başarılı hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Belediye Sağlık Merkezi’nde ‘Kanser Tarama Merkezi’ kuruluyor. Merkezde 96 bin kişiye kanser taraması yapılması hedefleniyor.

Kepez Belediyesi ile Antalya İl Sağlık Müdürlüğü arasında ‘Kanser Tarama Merkezi’ kurulmasına ilişlin protokol imzalandı. Protokol kapsamında Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi (KBSM)’nde kanser tarama merkezi kurulacak. Merkezde, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapılacak.
İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “İl Sağlık Müdürlüğümüz, Kepez Devlet Hastanesi’nin yanındaki yeni hizmet binasına taşındı. Hayırlı olsun. Kepez ciddi anlamda sağlığın merkezi haline geldi.” dedi.

Kansere erken teşhis için işbirliği
Başkan Hakan Tütüncü, İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık alanında örnek çalışmalar yaptıklarının altını çizdi. KBSM’nin,  sağlık hizmetlerini vatandaşa en güzel şekilde sundukları bir tesis olduğuna işaret eden Başkan Tütüncü, şunları söyledi:  “Bu merkezde göz, diş, doğum, çocuk kliniğinden, laboratuvara, fizik tedavisinden diyetisyene kadar birçok hizmeti veriyoruz. Bu hizmetlerin bir kısmını İl Sağlık Müdürlüğü ile yapıyoruz. Bu kamu kurumuyla sağlık alanında yeni bir adım daha attık. İmzaladığımız protokol ile kanser tarama merkezini KBSM’ye kazandırdık.”

KBSM’ye kanser tarama merkezi
Tütüncü, kanserin çağın en önemli hastalığı olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanser de erken tanı gerçekleşmez ise hastalık ilerlediğinde ne kadar kaliteli, nitelikli merkezler, tedavi üniteleri yaparsanız yapın hastalığın tedavisinde mesafe alabilmeniz mümkün olmuyor. Doktorların bize ifade ettiği şekliyle kanserle mücadelede en önemli unsur, erken teşhis. Şimdi kanseri teşhis etme noktasında çok farklı bir hizmeti Antalyalılara sunuyoruz. KBSM’de güzel bir kanser tarama merkezi kuruyoruz.  Bu merkezde Sağlık Müdürlüğümüzün uzman sağlık personeli görev yapacak. Bu merkez ile kanserle mücadelede çok önemli bir adım attık. Bugüne kadar sağlık alanında Kepez’e ve belediyemize sağladığı imkânlardan dolayı İl Sağlık Müdürümüz Dr Ünal Hülür’e ve ekibine teşekkür ederim.”
Tütüncü, kanser tarama merkezinin önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

“KBSM’de güzel işler yapılıyor”
İl Sağlık Müdürü Dr Ünal Hülür de kanser tarama merkezi protokolü imzaladıkları Kepez Belediyesi ile özellikle evde sağlık ve bakım noktasında Türkiye’ye örnek bir süreç yürüttüklerini söyledi.
KBSM’de , sağlık hizmetleri alanında iyi işler yapıldığına dikkat çeken Hülür, “Biz de KBSM’de verilen sağlık hizmetinde üzerimize düşeni  yapıyoruz. Merkezde fizik tedavi, poliklinik, laboratuar hizmetlerine gereken desteği sağlıyoruz.” dedi.

Hedef 96 bin kişiye kanser taraması
Hülür, kurulacak kanser tarama merkeziyle ilgili de şu bilgilendirmeyi yaptı: “Kepez ilçemizde 40 yaş üzeri 39 bin kadını meme kanserinde taramaya dâhil etmek istiyoruz.  Belediye aracılığıyla ulaşacağımız bu yaş grubuna hastanelerimizde ücretsiz mamografi taraması hizmeti vereceğiz. KBSM’deki merkezde, ilçedeki 30 yaş üzeri 23 bin kadınımıza rahim ağzı kanseri, 50 yaş üzeri kadın ve erkek 43 bin kişiye de bağırsak kanseri taramasını yapmayı hedefliyoruz.. Kanser tedavisinde geç kalındığında hem aile hem de toplumumuz için sürdürülebilirliği zor bir sürece giriyoruz. Oysaki bu üç kanserde hem devlete ucuz hem de aileye bir külfeti olmayan yöntemlerle kanseri erken teşhis etmiş olacağız.”
Konuşmaların ardından Başkan Hakan Tütüncü ve Dr Ünal Hülür protokolü imzaladı.
İmza törenine sağlıktan sorumlu Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy ile kanser tarama merkezinde görev yapacak sağlık personeli katıldı.  

2018.08.27 10:02:06

Yorum Yap