SON DAKİKA

logo

Rus pazarı için planlı üretim, planlı pazarlama önerisi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; Türkiye Festivali’nin son gününde Moskova’da incelemelerde bulundu. Toptancı halini de ziyaret eden Başkan Uysal; Türk tarım ürünleri ihracatında gerileme yaşandığını belirterek, “Planlı üretim ve planlı pazarlama yapmalıyız” dedi

Rusya’nın başkenti Moskova’da 10-12 Ağustos’ta düzenlenen Türkiye Festivali sona erdi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, festivalde;  Kaleiçi özelinde Antalya ve Muratpaşa’yı tanıtıp Rusları, 11-14 Ekim tarihlerinde yapılacak Kaleiçi Old Town Festivali’ne davet etti. Başkan Uysal, festivalin son gününde, Moskova’da incelemelerde bulundu.

 ‘Durum çok üzücü’

Özellikle Moskova toptancı halinde yaptığı incelemeleri sonuçlarını aktaran Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal; Türk tarım ürünleri ihracatında gerileme yaşandığını gözlemlediğini, bu durumun da kendisini çok üzdüğünü söyledi. Başkan Uysal; “Moskova'daki son günümüzde, toptancı halinde incelemelerde bulundum. Maalesef, tarımsal ihracatımızın çok gerilemiş olduğun gözlemledim. Gördüğüm kadarıyla; Moskova halindeki pazar payımız yüzde onun altında. Rusya’nın güney, sıcak bölge komşusuyuz. Ancak; tarım ürünleri satışımız çok düşük düzeyde. Bu durum çok üzücü” dedi.

 Ülke ekonomimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Planlı tarımsal üretim ve tarım ürünlerinin yurtdışına pazarlanmasında planlı çalışılması önerisinde bulunan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şöyle devam etti; “Avantajlı olduğumuz komşu ülkelerde sağlam pazar payımız olmalı. Üretim yapımızı buna göre planlamalıyız. 21.yüzyılda, planlı üretim ve pazarlama yapamazsak nasıl ayakta kalırız? Çiftçimizin, ihracatçımızın yüzünü nasıl güldürebilir, ülke ekonomimizi nasıl güçlendirebiliriz?”

2018.08.14 10:53:02

Yorum Yap