SON DAKİKA

logo

"Basın yoksa şova gerek yok"

Sakin başlayan toplantıda Reşat Oktay’ın sözleri kısa süreli de olsa gerginliğe neden oldu.

Muratpaşa Belediyesi Ağustos ayı toplantısı yapıldı. Sakin başlayan toplantıda Reşat Oktay’ın sözleri kısa süreli de olsa gerginliğe neden oldu. Meclis toplantısında, grup sözcüleri son günlerde yaşanan olayları değerlendirirken, astsubayın eşi ve Bedirhan bebeğin şehit edilmesine tepki gösterdiler.

        Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise şehit bebeğin siyasete konu edilmesini eleştirdi. CHP grup sözcüsü, ABD’nin 2 Bakana koyduğu yasağı eleştirirken,  toplum zararına olan çılgınlıklardan uzak durulmasını istedi. Meclis toplantısında Orhan Okulu’ya Kırkpınar Başpehlivanlığı için bir Cumhuriyet altını verilmesi kararı alınırken, geçtiğimiz günlerde annesi ile birlikte şehit olan 11 aylık Bedirhan bebeğin isminin de bir parka konulması önerisi verildi. Bu öneri meclisten destek görürken, AK Parti grubu Şehit Bedirhan bebeğin isminin Muratpaşa Belediyesi kreşlerinden birisine verilmesinin daha uygun olacağını belirtti. Cemal Önen’in bu teklifine CHP’li meclis üyesi Mutluhan Tarım, kreş öğrencilerine bunu anlatmanın zor olduğunu, şehit isminin kreşe verilmesinin bir eğitimce olarak uygun görmediğini  ifade etti. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise ailesinin yakınlarının kendilerinden bir talebi olduğunu, bir park yerini belirlediklerini ve kendilerine ilettiklerini ifade ederken, komisyonda bunun da değerlendirileceğini kaydetti.

BASIN YOKSA ŞOVA GEREK YOK

Meclis üyesi Reşat Oktay, imar barışı ile ilgili olarak mülkiyeti Muratpaşa Belediyesi’ne ait olan ancak yıllardır aynı kişiler tarafından satın alınmasına imkan sağlayacak öneri ile ilgili görüşlerini  açıkladı. Oktay, konuşmasına başlarken AK Parti grup sözcüsünün bir siyasi partinin seçim sloganı olarak kullandığı sözü eleştirmesine tepki gösterdi. Oktay, AK Parti grup sözcünün siyaset yaptığını vurguladı. Belediye meclislerinde siyaset yapılmaz diyen Oktay, “Siyaset yapılırda yasa gereği siyasi kararlar alınmaz.

Günahsız bir askerimizin, eşi sabi bir çocuğu cani bir terör örgütünün tuzakladığı bir bomba ile şehit edilmiştir. Bu noktadan çıkıp bu olayı siyasi bir yuvarlak içerisine alıp bunu bir hezeyan vasıtası olarak kullanmak kimseye yakışmaz.  Buradan ekmek çıkmaz. Yağsız tuzsuz bir olaydır. Bu yanlıştır. Bu sözlerin bu mecliste kime söylendiyse açıklanmasını talep ediyorum. Bir oy bilmem kime bir oy bilmem kime diyen kimdir. Bunu açıklasınlar.

81 MİLYONUN HAKKI VAR

Bir imar kanununda değişiklik yapılıyor. Adına da imar barışı deniyor. Benim yanımda, benim arsamın yanında evini iki kat fazla yapmış. Ruhsat alamamış. Ben bütün kanunlara uymuşum. Ben 4 kat, adam 6 kat ev yapmış. Ona sen 6 katla devam et diyor. ben de 6 kata çıkayım diyorum hayır sen yapamazsın diyor. Sen yaparsan bundan sonra kaçak olur.  Sen da kaçak binalar yap, fazla katlar yap seni de 10 sene sonra affedeceğiz diyor. Bakın Belediyenin malı bu ülkedeki 80 milyon kişinin malı. verilen önergede belediyeye ait 256 adet mülkünün içinde yapı yapanların bilgisayara girilmek suretiyle kendilerince verilecek bir yapı kayıt belgesi sonrasında kendilerine bedel karşılığında satılmasının önü açılıyor. Burada 81 milyon hakkı var. Adına imar barışı deniyor. 

Buralardan para alacağızda Amerikalılara kafa tutmak için ekonomimizi düzelteceğiz. Kelimelerle milliyetçilik olmuyor. Fabrika açarak milli olunuyor. Üretim yaparak milli olunur. Siz samanı dışarıdan getireceksiniz, siz tihal ettiğiniz buddaya, arpaya, yem bitkisine, ete 22 milyar dolar para ödeyeceksiniz, sadece kur farkından dolayı 41 milyar lira bu milletin cebinden çıkacak , samanı Moldovya’dan, Bulgaristan’dan getir, eti kasapta 60 liradan satacaksınız sonra milli olmaktan bahsedeceksiniz. Yavaş olda molla desinler. Sonra da Amerika’ya kafa tutacağız. Sözle kafa tutmak olmaz. Otomobil üreteceğiz. Hadi. Daha rulman üretemiyoruz. Daha dişli üretemiyoruz. Otomobili nasıl üreteceksin. Kimi kandırıyorsun. Şimdi biz bu yerleri kaça satacağız. Vicdanınıza bir sorun bakalım.”

4 YILDIR REŞAT OKTAY'I ÇÖZEMEDİM

AK Parti grubu adına Oktay’ın eleştirilerini yanıtlayan Mehmet Altınsoy, mecliste bulunduğu süreçte Reşat Oktay’ı anlayamadığını, çözemediğini, çözmekte de zorlandığını ifade etti. Altınsoy, “ 4 yıldır Oktay’ın tüm konuşmalarını biliyorum. Takip ediyorum. Bazen nalını, bazen mıhına. ne olduğunu çözmüş değilim. Bu konuşması da onlardan bir tanesi.   Partimizin sözcüsü burada bir görüş beyan etmiştir, sayın başkan  da ona bir cevap vermiştir. Mesele bitmiştir. Madem burada genel siyaset yapılmayacaktı, seni 15 dakika dinledik genel siyaset yaptın.

İmar Barışı Türkiye’nin genel bir sorunudur. Bunun çözülmesi lazım.  Kamuoyunda büyük bir memnuniyet var. Kamuoyunda büyük talep var.
İkincisi mensubu olduğunuz CHP’den de ciddi bir eleştiri de yok. Bu Türkiye’nin bir sorunu ve çözülmesi lazım. 6 kata çıkıpta imar barışına giren vatandaşın yanındaki 4 katlı bina sahibi de emsalden yararlanabiliyorsa o hakkı kazanır. İnsanları niye yanıltıyorsun ! Basın yok diyorsun, bütün basın buradaymış gibi konuşma yapıyorsun” dedi.

AK Parti grup sözcüsü Öner ise, 4,5 yıldır türkiye’nin hiç bir yerinde olmadığı kadar nezaket dilini kullanarak burada muhalefet yapmaya gayret ediyoruz. Aslında muhalefette yapmıyoruz. Hep birlikte belediyeyi yönetmeye gayret ediyoruz. Bunun bütün basın mensupları tarafından da saygı ile karşılandığını görüyorum. Reşat Oktay’ın burada basın yok dediği içinde kendilerinden özür diliyorum” dedi.

* FERUDUN ÖZGÜNSÜR
2018.08.03 16:54:13

Yorum Yap