SON DAKİKA

logo

Sporcular Üniversiteli Olmak İçin Yarıştı

Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Özel Yetenek Sınavı başladı. 2-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak sınav ile Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi, Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine öğrenci alınacak. Adaylar başvuru yaptıkları gün sınava girecek.

Milli Sporcular için; en az 200 TYT puanı alan öğrenciler Beden Eğitimi bölümüne, 150 TYT puanı alan öğrenciler Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine başvuru yapabilecekler. Milli Sporcular Dışında Kalan ve en az 220 TYT puanı alan öğrenciler Beden Eğitimi bölümüne, 180 TYT puanı alan öğrenciler Rekreasyon, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi Bölümlerine başvuru yapabilecekler.

 

Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan kendi aralarında yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilecek.

 

Tamamen dijital sistemler kullanılarak hiçbir şaibeye yol açmayacak şekilde yapılacak sınavda fakültenin her bölümüne 45’er öğrenci olmak üzere toplam 180 öğrenci alınacak. Özel Yetenek Sınavında bitirme zamanının elektronik bir süre ölçerle belirlendiği ve yedi farklı istasyondan oluşan beceri-koordinayon testi uygulanacak. Bu test sonunda adayların aldıkları zaman puanı ile TYT, OBP ve eğer varsa sporcu özgeçmiş puanı da eklenerek yapılan hesaplamaya göre bir sıralama yapılacak ve sıralama sonunda girmeye hak kazanan adayların kayıtları alınacak. Kayıt yaptırmayanların yerine ise yedeklerden alım yapılarak kontenjan tamamlanacak.

 

Denge Geçişi , Engel Üstü Atış, Duvar Pası, Slalom Geçişi, Sağlık Topu Taşıma, Çapraz Geçiş, Sürat Koşusu gibi zorlu parkurlarının olduğu sınavda kazanan adaylar 15-16-17 Ağustos 2018 tarihlerinde kayıt yaptırabilecek. Yedek adayların kayıt tarihleri ise 27-28-29 Ağustos 2018 olarak belirlendi.

Eğitim hayatını Akdeniz Üniversitesi’nde sürdürmek ve sınav hakkında bilgi edinmek isteyen adaylar http://sporbilimleri.akdeniz.edu.tr adresinden konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilir.

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 2138

E-mail: abdcelik@akdeniz.edu.tr

2018.08.03 15:25:09

Yorum Yap