SON DAKİKA

logo

KAYIP VE ŞÜPHELİLERİ TAKİBE ALIYOR

Şehirlerin daha güvenli olması için bugüne kadar 100'e yakın kentte 500'ün üzerinde kontrol merkezi kuran Ekin Teknoloji, dünyanın ilk modüler akıllı şehir mobilyası Ekin Spotter'ı tanıttı.

Cadde, ara sokak, AVM, havalimanları, metro ve sınır kapılarında kullanılmak üzere geliştirilen Ekin Spotter, trafik yönetimi, çevresel analizler, şehir gözetimi özellikleri ile ihlal ve suç oranlarının takibini hızlandırıp, kayıp kişilerin bulunmasına yardımcı olacak.


Trafik ve şehir yönetiminde dünyadaki gelişmeler, talep ve beklentiler doğrultusunda Türk mühendisler tarafından geliştirilen Ekin Spotter, akıllı şehir yönetiminde yeni bir dönem başlatacak. Bir şehrin ölçümlenebilir her verisini toplayabilen Ekin Spotter, sahip olduğu teknolojilerle akıllı şehir ihtiyaçlarının tümüne yanıt verebilecek.


Cadde, ara sokak, metro, AVM, havalimanları, kamu binaları, stadyum, sınır kapılarına kadar insan yoğunluğunun bulunduğu her noktada kullanılabilecek tasarıma sahip olan ürün, 4K çözünürlüğündeki kamerası ile kırmızı ışık ihlali, hız ihlali, plaka tespiti yapabildiği gibi, park yeri yönetimi alanında da kullanılabiliyor. Akıllı şehir ışıklandırması olarak da kullanılabilen ürün, etrafında hareket eden tüm unsurları 7 gün 24 saat kayıt altına alıp, trafik yoğunluk haritasının çıkarılmasında etkin rol oynuyor. Olası trafik kazalarında yüksek çözünürlüklü kamerası ile kaza tespit işlemlerini saniyelere indiren Ekin Spotter, çevresel ölçümlemelerle şehirlerin daha bilinçli yönetilmesine imkan sağlayacak.


KAYIP VE ŞÜPHELİLERİ TAKİBE ALIYOR

Ekin Teknoloji'nin geliştirdiği yüz tanıma modülünü de içeren ürün, bulunduğu ortamda şüpheli bir kişi yüz taramasına takıldığında, otomatik olarak güvenlik güçlerini harekete geçiriyor. Böylece şüpheli veya zanlılar, yüz tanıma sistemi ile daha çabuk tespit edilebiliyor. Kayıt altına aldığı kişinin hangi yaş aralığında olduğunu tahmin edebilen yüz tanıma sistemi, kullanıldığı ülkelerde önemli başarılara imza attı. Bakü Metrosu’nda kullanılan yüz tanıma sistemi ile uzun zamandır aranan kayıp çocuklar ve emniyet teşkilatı tarafından aranan şahıslar tespit edilirken, vagonlarda gerçekleşen hırsızlık olayları da ortadan kalktı.


YAPAY ZEKA İLE ŞEHİR VE TRAFİK GÖZETİMİ

Akıllı şehir gözetiminde yerel yönetimler ile emniyet güçlerinin iş süreçlerini hızlandıracak en güncel yazılım ve donanım ürünlerinin entegre edildiği Ekin Spotter, yoğunluk analizi için de kullanılabiliyor. Yapay zeka ile geliştirilen Ekin Spotter, park, ortalama hız yönetimi, yanlış yol, yanlış şerit, nesne takibi, kaza, sabit fren algılama fonksiyonlarının tamamını tek bir kontrol merkezinde topluyor. Ürün ile karayollarında güvenlik önlemlerinin geliştirilmesi; binlerce trafik kazalarının önlenmesi hedefleniyor.


ÇEVRESEL ANALİZ YAPABİLİYOR

Dünya nüfusunun yüzde 90’ının hava kirliliğine maruz kaldığı günümüzde şehirlilerin daha kaliteli bir yaşam sunabilmek için çevresel analiz fonksiyonlarına da sahip olan Ekin Spotter ile şehir yönetimleri çevresel sorunların çözümü için ihtiyaç duydukları veriye kolayca ulaşabilecek. Karbon salınımı, sıcaklık ve nem ölçümlemesi yapabilen Ekin Spotter, şehirlerin ve vatandaşların çevresel farkındalıklarının artmasına katkıda bulunacak.

2018.07.20 11:14:08

Yorum Yap