SON DAKİKA

logo

Bir Kap Yem Bir Kap Su

Çocuklardaki hayvan korkusunu yenmek ve hayvan sevgisini aşılamak için Konyaaltı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünce, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Geçici bakım evine ziyaret düzenlendi.

Ziyarete bir gurup öğrenci ile birlikte İlçe Müdürü Canan OTRUŞ ve ilçe Müdürlüğü personeli veteriner hekim katıldı.

            Ziyaretçileri çok sıcak karşılayan barınak veteriner hekimleri ve diğer personeller, tanışma faslından sonra ziyaretçilere günün anısı olarak bufy hediye etti.

            Bufflerini başlarına takan ziyaretçilere, barınakta görevli veteriner hekim kedi ve köpekler hakkında bilgi verdi. ‘’Onların da bizler gibi birer canlı olduğunu unutmamalıyız, tüm canlılar gibi kedi ve köpekler de beslenmeye, barınmaya en önemlisi de sevgi ve korumaya ihtiyacı vardır.’’ dedi. Kedi ve köpek sahiplenirken nelere dikkat etmeleri gerektiğini açıkladıktan sonra kedi-köpek sahiplenirken çok dikkatli olmalarını, onların terk edilmeleri durumunda çok üzüleceklerini unutmamaları gerektiğini belirtti. ‘‘İsterseniz barınaktan ücretsiz olarak kedi- köpek sahiplenebilirsiniz’’. dedi.

            Ziyaretçiler hayvanların bulunduğu bölümü gezerken öğrencilerden biri, ‘‘ Doktor Abla bu köpek neden çok üzgün? diye sordu. Veteriner Hekim Abla da ‘’Terk edildiği için,’’ diye cevapladı.

            Barınağın bahçesinde köpek enikleriyle buluşan ziyaretçiler, önce korkak korkak yaklaşsalar da, sona gelindiğinde hepsi yavrularla daha fazla zaman geçirmek istiyor ve onlardan ayrılmak istemiyordu.

            Sıra hastane bölümünü gezmeye geldiğinde tüm çocuklar çok heyecanlı idi. İçerde sokakta bacağı kırılan bir köpek vardı ve veteriner hekimler tarafında ameliyat edilerek bacağa pim takılmış ve serum bağlı olduğunu görünce çok şaşırdılar.

            Veteriner Hekim Abla tüm çocuklara bir köpeğin kalp sesini dinleteceğini söylediğinde bazı çocuklar korkuyla ben dinlemem korkarım dese de, abla onları öyle güzel ikna etti ki ziyaretçiler stetoskopu kulağından çıkarırken yüzleri gülüyordu. Bir hastanın da ultrason görüntülerini izlendikten sonra bahçeye geçildi. Bu esnada çocuklardan biri ‘öğretmenim ben köpeklerden çok korkup dokunamıyordum, bundan sonra onları okşayıp sevebilirim’ diye heyecanla anlatıyordu.

            Bahçede çocuklar gönüllerince koştu oynadı, dalından kayısı, şeftali ve portakal toplayıp yedi. 

Vedalaşma zamanı geldiğinde Veteriner Hekim Abla ‘’Çocuklar neyi unutmuyoruz?’’ diye sordu. Çocuklar hep bir ağızdan ‘’Evimizin önüne bir kap yem, bir kap su koymayı unutmuyoruz,’’ diye bağırdılar. 

2018.06.07 21:39:14

Yorum Yap