SON DAKİKA

logo

OCAKLARIN BULUNDUĞU BÖLGELERDE SAĞLIK TARAMASI YAPILSIN

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, sayıları her geçen gün hızla artan ve artmaya da devam eden mermer ocaklarının, bulundukları bölgelerdeki ekolojik dengeyi bozmakla kalmayıp insan sağlığını da tehdit ettiğini söyledi. Özellikle Antalya’nın mermer ocakları tarafından adeta kuşatıldığını belirten Budak, “Ocakların bulunduğu bölgelerde yaşayan yurttaşlarımızın bir bölümünde kanser vakalarının arttığına dair çok sayıda şikayet tarafımıza ulaşıyor. Sağlık Bakanlığının özellikle bu bölgelerde geniş çaplı bir sağlık taraması yapması önemli bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

Konuya ilişkin TBMM Başkanlığına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi veren Budak, şu ifadeler yer verdi:

“Sayıları her geçen gün hızla artan mermer ocaklarının, işletmelerin bulunduğu bölgelerdeki ekolojik dengeyi bozmakla kalmayıp, bölge halkında kanser riskini artırdığı görüşü giderek ağırlık kazanmaktadır.

Mermer ocaklarının en yoğun açıldığı illerin başında gelen Antalya’da ocakların bulunduğu bölgelerde yaşayan halkın ölümlerinin büyük bölümünün özellikle akciğer ve akciğer zarı kanseri olması, bu durumun raporlarla da teyit edilmesi nedeniyle vatandaşlar bu artışı mermer ocaklarına bağlamaktadır. Daha bilimsel ve net sonuçların elde edilebilmesi için Sağlık Bakanlığının mermer ocaklarının ağırlıkta bulunduğu bölgelerde geniş kapsamlı bir sağlık taraması yapması ve bunun sonuçlarını kamuoyuyla paylaşması gerekiyor.”

Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Son beş yılda Antalya ilinde rastlanan kanser vakaları ile akciğer hastalıkları hangi bölgelerde ağırlık kazanmaktadır? Bu vakaların kanser türüne göre istatistiki dökümü nedir? Halk sağlığını korumak adına ocaklardan çıkan toz ve partiküler madde yoğunlukları ölçümlenmekte midir? Ölçümleniyorsa hangi sıklıkla ölçümlenmektedir ve sonuçları nelerdir? İşletmelerde dinamitle yapılan patlamalar sonucu ortaya çıkan asbest vb. zehirli maddelerin toprağa ve suya karışarak insan sağlığına ve bitkilere zarar vereceği göz önüne alındığında, mermer ocaklarının bulunduğu bölgelerde bu yönde toprak ve su analizleri yapılmakta mıdır? Yapıldıysa Antalya ili genelindeki sonuçları nelerdir? Mermer ocaklarının açıldığı bölgelerde yaşayan vatandaşlara yönelik sağlık taraması yapılmış mıdır? Yapılmadıysa böyle bir tarama yapılması planlanmakta mıdır?”

 

2019.08.26 10:38:16

Yorum Yap