SON DAKİKA

logo

Alerjinin Altındaki Neden D Vitamini Eksikliği Olabilir

Yaz mevsimiyle birlikte gündeme gelen alerji, ciddi sağlık sorunlarının başında geliyor. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, yapılan son araştırmalarda D vitamini eksikliğinin, Başta astım olmak üzere diğer alerjik hastalıklarda etkisi olduğunu ifade ediyor.

D vitamini eksikliği, kanserden, diyabete, bağışıklık sistemi hastalıklarından alerjik sorunlara kadar birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Yapılan son araştırmalara göre D Vitamini eksikliğinin alerjik vakalarda yüksek oranda göründüğü ortaya çıktı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, alerjik rahatsızlığı olanların D vitamini değerlerine mutlaka baktırması gerektiğine dikkat çekti.

 

Alerjisi olan çocukların D Vitamini seviyesine mutlaka bakılmalı

Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini, vücudun genel sağlığı için büyük önem taşıyor. Son yıllarda D vitamini eksikliği, ülkemiz dahil tüm dünyada sık rastlanan ciddi bir sağlık sorunu haline geldi.  D vitamini eksikliğinde alerjik sorunların arttığı, bu nedenle alerjisi olan çocuklarda D vitamini ölçümünün yapılması, eksikliğin belirlenmesi halinde mutlaka tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Garipağaoğlu, eksiklik durumunda D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerin tüketilmesinin yararlı olacağını belirtti. Özellikle astımlı çocuklarda D vitamini düzeylerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

Günlük D vitamini ihtiyacı 2 yaşın üstündeki tüm bireylerde 15 mikrogram

Günlük alınması gereken D vitamini miktarını, iki yaşın üstündeki tüm bireylerde 15 mikrogram (mcg) olarak belirten Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, günümüzde çocukların birçok nedenle, yaz aylarında bile sokakta çok az vakit geçirdiklerini, bu nedenle D vitaminini yeterince alamadıklarını ifade etti.  Garipağaoğlu, çocuk beslenmesinde ebeveynlerin D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlere yönelmelerinin önemini vurguladı.

Türkiye’nin ilk D vitamini ile zenginleştirişmiş şekil şekil peyniri; Misto

Muratbey tarafından peynir severler ile buluşan Misto, D vitamini yönünden zenginleştirilmiş ve figürlü peynir kategorisinde Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteriyor. Çocukların en sevdiği hayvan figürlerinden dinozor, yunus, penguen, kedi, ördek ve tavşan gibi sevimli şekiller ile Muratbey, çocuklara peyniri sevdirerek, beslenmelerine katkı sağlıyor. Yüksek kalsiyum ve protein içeriğine D vitaminini de ekleyen Muratbey, çocukların gelişimi için annelerin en büyük destekçisi oluyor. 100 gram şekilli peynir yiyerek, günlük D vitamini ihtiyaçlarını yüzde 33 oranında karşılayan çocuklar, Misto ile sağlıklı atıştırmalıkların keyfine varacak.

2019.06.20 13:36:05

Yorum Yap