SON DAKİKA

logo

Akdeniz Üniversitesi, Bilimsel Kriterlere Uygun Olmayan Akademik Faaliyetleri Dikkate Almayacak

Akdeniz Üniversitesi,6 Şubat 2019 tarihinde oybirliği ile almış olduğu Senato kararına göre bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri akademik atama ve yükseltmelerde, görev uzatmalarında, kongre vb etkinliklere katılımda dikkate almayacak.

Konuyla ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi Araştırmaları Geliştirme Kurulu’nun (ARGEK) Üniversitenin tüm birimlerinde bulunan Araştırmaları Geliştirme Komisyonları (AGEK) tarafından farkındalık oluşturma ve bilgi paylaşımı etkinlikleri yürütülüyor.

Bu kapsamda Hemşirelik Fakültesi AGEK tarafından ‘Predatör Akademik Faaliyetler’ konulu konferans düzenlendi. KonferansaRektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Hemşirelik Fakültesi  Dekanı  Prof. Dr. Sebahat Gözüm,Hemşirelik Fakültesi AGEK Başkanı Prof. Dr. Emine Efeve Hemşirelik Fakültesi öğretim üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, konunun Akdeniz Üniversitesi,  Yükseköğretim sistemive ülke için önemini vurgulayarak bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri akademik atama ve yükseltmelerde geçerli olmayacağını ifade etti. Gürpınar,bu sebeple konuyla ilgili tüm birimlerde bilgilendirme  toplantısı ve konferanslardüzenlediklerini belirtti.

‘Predatör Akademik Faaliyetler’ konferans konuşmacısı ARGEK üyesi Prof. Dr. Burhan  Özkan ise;  bilimsel olmayan yağmacı ve avcı  olarak nitelenen akademik faaliyetlerin neler özellikleri ve nasıl anlaşılacağını ve  bu faaliyetlerin  bilim camiasına vermiş olduğu olumsuz etkileri ile bilimsel olmayan bu tip faaliyetlerin nasıl önlenebileceği konusunda kapsamlı bir sunuş gerçekleştirdi.

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Gülsüm ERKAN

Tel: 0 242 310 19 80

E-mail:gulsumerkan@akdeniz.edu.tr

 

2019.04.02 12:26:18

Yorum Yap