SON DAKİKA

logo

Antalya'nın Platformu

Muratpaşa Belediye Başkan Ümit Uysal, yeni dönemde Kent Akademisi, Tasarım Atölyesi ve Kent Enstitüsü’yleAbdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinin kent sorunlarının çözümünde Antalya’nın ortak çalışacağı bir büyük platform olacağını söyledi.

Başkan Uysal, hafta sonu, Avrupa’nın en büyük sivil toplum örgütleri yerleşkesine ev sahipliği yapan Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde hemşeri, yardımlaşma ve dayanışma derneklerinin düzenlendiği çeşitli etkinliklere katıldı.

Başkan Uysal, yerleşkede, Antalya Çankırılılar Derneği’nin düzenlediği geceye katılırken, Bucak Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ofis açılışında, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarını Güçlendirme Derneği (STOKDER), Yörük Türkmen Gençliği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği etkinliklerinde de yer aldı.

Başkan Uysal, etkinliklerde yaptığı konuşmada, Muratpaşa’da ortak aklı esas alan bir belediyecilik yaklaşımını hayata geçirdiklerini söyledi. Kentin ortak aklının oluşmasında sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin fikirlerini ifade etmesi için Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerini bir platform olarak hayata geçirdiklerini belirten Başkan Uysal, yeni dönemde Kent Akademisi, Kent Enstitüsü ve Tasarım Atölyesi çalışmalarıyla Merkezin içeriğinin daha da zenginleşeceğini söyledi.

Kent Akademisinin, kent politikaları strateji merkezi olacağını belirten Başkan Uysal, “Kent Akademisi’ndeMuratpaşa’nıntüm paydaşları aynı masada buluşacak ve kent sorunlarıyla ve güncel konularla ilgili araştırmalar yapıp çözüm politikaları üretecek” dedi.

Tasarım Atölyesinin ise Kent Akademisinin uygulama merkezi olarak işlev göreceğini belirten Başkan Uysal, “Burada kent sakinleri, gönüllüler, öğrenciler ulusal ve uluslararası işbirlikleri kurabileceği geniş bir ağda kent sorunlarının çözümü için araçlar oluşturacak. Bu araçlar bazen bir mobil aplikasyon bazen farklı bir park tasarımı olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Uysal, Kent Enstitüsü’nün amacının ise üreten, toplumsal değişime uyum sağlayan, yenilikçi, demokratik katılıma inanan ve demokrasiyi bir yaşam biçimine dönüştüren bireyler kazanmak olduğunu söyledi. Başkan Uysal, burada sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün ara eleman ve uzman ihtiyaçları kapsamında kurslar düzenleneceğini belirtti.

2019.03.25 16:50:13

Yorum Yap