SON DAKİKA

logo

Denizanası İle Temastan Kaçınmalı

Antalya Kıyılarında son günlerde görülen deniz anaları hakkında Akdeni Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Cengiz Deval açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde İskenderun körfezinde üreme alanına sahip olan Göçmen denizanalarının, Doğu-Batı yönündeki yüzey akıntıları ile seyrekte olsa zaman zaman Antalya körfezine taşınabildiğini belirten Prof. Dr. Deval, ‘Geçici olan bu süreçte yüzücülerin, dalgıçların, amatör veya profesyonel balıkçıların, cankurtaranların dikkatli olmaları ve denizanasıyla temastan kaçınmaları gerekir. Denizanaları kıyılara vurmuş/ölü dahi olsa temas edilmemelidir.’ diye konuştu.

 Deniz anasıyl atemas durumunda yapılması gerekenle rhakkında da bilgilerveren Dekan Deval, ‘Deniz anaları zehirli nematokist (minikkapsülcükler)’e sahiptirler.Denizanası ile temas durumunda bu canlıların dokunaçları deriye yapışıp kalır. Bu dokunaçlarda bulunan henüz açılmamış nematokistlerin açılması zehirlenmenin şiddetini arttırır. Bu yüzden henüz açılmamış nematokistler mümkün olduğu kadar çabuk deriden uzaklaştırılmalı veya açılmaları engellenmelidir.’ dedi.

 Nematokistleri patlatmadan deriden uzaklaştırmanın en güvenli yolunum deniz suyu kullanmak olduğunu belirten Dekan Deval, ‘Deniz suyu ile uzaklaştırılamayan dokunaçlar amonyak kullanılarak veya küt kenarlı bir cisimle (kredi kartı veya bıçağın sırt kısmı) sıyrılarak veya cımbızla nazikçe tutularak uzaklaştırılabilir. Sert temas (ovma, kaşıma gibi) veya tatlı su ile yıkama nematokistlerin yoğun şekilde açılmasına neden olduğu için bu gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.’ ifadelerini kullandı.

 

Denizanasıyla karşılaşan yüzücülerin panik yapmaması ve korkmaması gerektiğini belirten Dekan Deval, ‘Dikkat edilmesi gereken, denizanalarıyla temasta bulunmamaktır. Elimizle bir temasta bulunmuşsak elimizi görümüze sürmemeliyiz. Aksi halde görümüzü tahriş eder. Riskli durumlarda hastaneye gitmekte fayda var.’ diye konuştu.

 

Öğr. Gör. Fatma YİĞİT AÇIKGÖZ

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü

 

İletişim İçin

Abdullah Çelik

Tel: 0 242 310 21 38

E-mail: abdcelik@akdeniz.edu.tr

2019.03.11 12:47:52

Yorum Yap