SON DAKİKA

logo

MANAVGAT’A GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ ve GÜVENLİ SOLAR PARKLAR YAPILACAK

Manavgat Belediye Başkanı ve CHP-Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen, hazırladığı vizyon projeleriyle yeni dönemde elektriğini kendisi üreterek, tasarruf eden bir belediyecilik yapacak. Bu amaçla Düzağaç bölgesinde Güneş Enerjisi Santrali yapılacak, parklarda ise aydınlatmalar güneş enerjisi ile yapılacak

DÜZAĞAÇ MAHALLESİ’NE

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Başkan Sözen’in ön hazırlıklarını yaptığı Güneş Enerji Santrali Düzağaç Mahallesi’ndeki 181 ada 4 parselde bulunan 53 bin m2 lik alanda hayata geçirilecek.Projelendirilen tesiste 3MW(megawatt) enerji üretim kapasitesine sahip güneş enerji santrali inşa edilecek. Kurulum yatırım maliyetini 5-6 yılda karşılayacak bu tesis sayesinde Manavgat Belediyesi, kendi elektriğini kendisi üreten bir belediye olarak aylık ortalama 400.000 TL tasarruf yapacak ve bu para belediyenin kasasında kalacak. Ayrıca ilerleyen süreçte Manavgat halkının uygun koşulda elektrik kullanmasının önü de açılacak.

 

GÜVENLİ SOLAR PARKLAR

Manavgat Belediyesi oluşturacağı Solar Parklar ile de Manavgat’taki yürüyüş bantlarında ve parklarda aydınlatmaların tamamını güneş enerjisinden sağlayacak. Parklara ve caddelere tesis edilecek aydınlatma elemanlarının tamamının üzerinde kendi ihtiyacını karşılayabilecek ölçüde fotovoltaik panel bulunacak ve aydınlatma için enerji, bu paneller tarafından sağlanacak. Park içerisinde solar pergolalar bulunacak. Bu şekilde enerji konusunda dağıtım şirketine bağlı olmayan konsept parklar yapılacak. Park alanları ve caddelerreyeni sistem kamera, aydınlatma ve güvenlik ağlarının kurulumunu zaten yapmakta olan Manavgat Belediyesi, önümüzdeki süreçlerde bu yapılanmayı artırarak kentin tamamına kuracak ve Manavgat’ın tamamının daha aydınlık ve güvenli olmasını sağlayacak.

SÖZEN; AYLIK GİDER 400 BİN TL

Başkan Şükrü Sözen, “Hiç şüphesiz ki en büyük iddiamız sürdürülebilir enerjidir. HES’lere, kömür kullanımına ve doğayı tahrip edecek enerjilere karşı olduğumuzu her zaman dile getiriyoruz. Manavgat Belediyesi olarak elektrik giderlerinin bütçelerde azımsanmayacak bir tutarı var.Bunu çok aşağılara çekmek istiyoruz. Bu amaçla elektrik ihtiyacımızı en verimli,en doğal ve geri dönüşebilen kaynaklardan elde etmeyi amaçlıyoruz. Güneş paneli,güneş pili ile dönüşen-değişen dünyayı yakalayarak şehrimizin ihtiyaçlarını çağdaş yöntemlerle karşılayacağız.”Büyük Manavgat” hedeflerimize doru yürürken sürdürülebilen enerji anlayışının öncüsü olma yolunda ilerleyeceğiz. Böylesine bir kentte belediye eliyle mutlaka kendi enerjinizi üretmek zorundasınız. Manavgat Belediyesinin aylık ortalama elektrik sarfiyatı 400 bin tl. Düzağaç bölgesindeki 53 bin m2 lik alanda hayata geçireceğimiz projemizleelektrik giderinden kurtulacağız ve önümüzdeki Manavgat halkının uygun koşulda elektrik kullanmasının önünü açacağız. Tüm bunları yeni dönemde hayata geçireceğiz” dedi.

 

 

 

2019.03.08 10:37:53

Yorum Yap