SON DAKİKA

logo

Eğitim Çalışanları Çözüm Bekliyor

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, eğitim çalışanlarının gelir vergisi yükünün azaltılması, ek dersten vergi alınmaması ve özellikle kamu çalışanlarına verilen 3600 ek gösterge vaadinin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

ÇALIŞANLARIN BEKLENTİLER VAR

Eğitim çalışanlarının sorunlarına değinen Başkan Çoban, "Eğitim çalışanlarının gelir vergisi yükünün azaltılmasını, ek dersten vergi alınmamasını, özel hizmet tazminatlarının yükseltilmesini, mahrumiyet bölgelerinde ilave mali ve sosyal hakların getirilmesini istiyoruz. Sözleşmeli personel uygulaması eğitimde de kamuda da bitirilmelidir. Çocuğunu özleyen öğretmen, annesinden babasından uzak öğretmen çocuğu dramına son verilmeli ve ayrıca 3600 ek gösterge vaadinin de artık yerine getirilmesi gerekir" dedi.

Eğitim çalışanlarının hizmetliden memura, mühendisten avukata, şeften şube müdürüne bir bütün olduğunu söyleyen Mustafa Çoban, haklarda eşitlik, sorumlulukta paydaşlık ilişkisi kurularak, 3600 ek gösterge çalışmasının acilen tamamlanması ve 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla bunun kamu çalışanlarının maaşlarına yansıtılması gerektiğini söyledi. Öğretmenlik Meslek kanununa da temas eden Çoban, öğretmenliğin eğitim kurumu yöneticiliği ile birbirini tamamlayacak şekilde kanunda yer almasını beklediklerini vurguladı. Çoban sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu öğretmene destek kanunu olarak görmek, okul yöneticilerimizin hakkını, hukukunu koruyan bir düzenlemenin hayata geçirilmesini, mevcut yöneticilerin birileri tarafından hedef gösterilmesine izin verilmemesini istiyoruz. Eğitimciyi hor gören, toplumdaki saygın yerini yok etmeye yeltenen anlayış terk edilmeli, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve itibarı güçlendirilmelidir. Bu konuda atılması gereken adımlar ivedilikle atılmalıdır” Öte yandan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle de düşüncelerini paylaştı. Çoban, "Kadınlar; bir milletin ve medeniyetin sağlamlığının garantisi, geleceğe uzanan köprünün ayaklarıdır. Bir toplumun gelişmişliği, kadının toplumdaki yeri ve statüsüyle doğru orantılıdır. Bu vesile ile özellikle tüm kadın eğitim çalışanlarının Kadınlar gününü kutluyorum" dedi.

 

2019.03.08 09:50:44

Yorum Yap