SON DAKİKA

logo

ANTALYALI SANATSEVERLER MART AYINDA SANATA DOYACAK

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Mart ayında zengin bir program ile perdelerini açacak. Opera, operet, bale, çocuk oyunu ve konser olmak üzere toplam 12 temsil ile izleyici karşısına çıkacak olan Antalya DOB’da provalar devam etmekte.

MART AYININ TEK BALESİ “AFİFE”

 Antalya Devlet Opera ve Balesi, geçtiğimiz sezon prömiyerini gerçekleştirdiği “Afife” modern balesini bu sezon son kez 02 Mart Cumartesi saat: 15.00’te, 09 Mart Cumartesi ve 12 Mart Salı günleri saat: 20.00’de sahneleyecek. Ülkemizin ilk Türk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale’nin hayatı üzerine kurulu bir modern bale prodüksiyonu olan eserin libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müzikleri ise Turgay Erdener’e ait.

 YOĞUN İSTEK ÜZERİNE “SİHİRLİ DÜNYA” ÇOCUKLAR İÇİN TEKRAR SAHNEDE

 Antalya Devlet Opera ve Balesi, “Sihirli Dünya” çocuk oyununu yoğun istek üzerine 05 Mart Salı, 12 Mart Salı ve 25 Mart Pazartesi günleri saat: 11.00’de tekrar sahneleyecek. Haldun Özörten’in yazdığı ve çocuklara bilmedikleri, onları mutlu edecek sihirli bir dünyayı anlatan eser Reyhan Süme tarafından sahneye koyuldu. Müzik düzenlemeleri Kenan Kahyaoğlu’nun yaptığı eserin ışık tasarımı Mustafa Eski’ye ait.

 ÜNLÜ TENOR HAKAN AYSEV “ÇARDAŞ PRENSESİ”NDE EDWIN RONALD ROLÜ İLE ANTALYA DOB SAHNESİNDE

 Antalya Devlet Opera ve Balesi, Macar besteci Emmerich Kalman’ın en başarılı yapıtı olarak nitelendirilen “Çardaş Prensesi” operetini, 05 Mart Salı saat: 20.00’de tekrar sahneleyecek. Haldun Özörten tarafından sahneye konulan ve metni Leo Stein ve Bela Jenbach’a ait olan eser Aydın Gün’ün çevirisi ile Türkçe olarak seslendirilecek.

 Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetirken, Antalya DOB korosu Mahir Seyrek tarafından çalıştırıldı. Neşeli ve melankolik karakterleriyle seçkinleşmiş operet repertuvarının başarılı örneklerinden biri olan eserde dekor tasarımı Gürcan Kubilay’a, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye, koreografi Serhat Nüfusçu’ya ve ışık tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.

 MART’TA YENİ BİR OPERA PRÖMİYERİ

Antalya Devlet Opera ve Balesi 23 Mart Cumartesi saat: 20.00’de  Puccini’nin Uzakdoğu ezgileri ile süslediği “Madama Butterfly” operasının prömiyerini gerçekleştirecek. Genç bir geyşa olan Cio-Cio San ile Japonya’ya gelen Amerikan subayı Pinkerton’un dramatik hikayesini konu alan ve orkestra şefliğini Alexandru Samuil’in üstlendiği eseri Yiğit Günsoy sahneye koyuyor.

 Dekoru Gürcan Kubilay, kostümü Gülden Sayıl ve ışığı Mustafa Eski tarafından hazırlanan eserin koro şefi Mahir Seyrek, koreografı ise Kürşat Kılıç.

 SEVİLEN MÜZİKAL “TÜRKÜYEM” TEKRAR SAHNEDE

 Erdal Tuğcular’ın türkü düzenlemelerini ve kompozisyonunu yaptığı, Fatih Şanal’ın librettosunu yazıp sahneye koyduğu “Türküyem” müzikali 28 Mart Perşembe saat: 20.00’de sahnelenecek. Antalyalı sanatseverler tarafından büyük ilgi göre eser, anlatıcının ve yaratıcının hayal dünyasında yapmış olduğu bir seyahati anlatıyor. Türkülere eşlik eden metinler günümüz coğrafyasının kültürüne, sosyal ortamına, değerlerine tanıklık ederken dileyenleri de türküler üzerinden yeniden düşünmeye davet ediyor.

 VE MART AYINDAKİ KONSERLER

 Antalya Devlet Opera ve Balesi, Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir konserle sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 07 Mart Perşembe saat: 20.00’de gerçekleştirilecek ve ünlü tenor Hakan Aysev’in de sahne alacağı konserde sürpriz bir repertuvar izleyicilerin beğenisine sunulacak. Antalya DOB bu konserin hemen ardından 08 Mart Cuma saat: 15.00’te  Antalya Müzesi’nde Dünya Kadınlar Günü’ne özel “Oda Müziği Konseri” düzenleyecek. 

2019.03.01 14:52:36

Yorum Yap