SON DAKİKA

logo

Talasemi İle Mücadeleye Baro'dan Destek

Akdeniz Talasemi Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden bir grup Baro Başkanı Av. Polat Balkan'ı ziyaret ederek Akdeniz bölgesinde yaygın olan Talasemi hastalığı ile mücadelede destek istediler. Başkan Balkan, "Talasemi hastalarına duyarlı ve yardımcı olmalıyız" dedi. Balkan, Araştırma Hastanesindeki talasemi hastalarını da ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Akdeniz Talasemi Derneği'nin Yönetim Kurulu üyeleri Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Genel Sekreter Erdoğan Kahya ve üyeler Mahperi Yıldız, Naciye Meray, Şaziye Ay ve Av. Hasan Can Meray'la birlikte Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan'ı makamında ziyaret ederek, destek istediler.

Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Yıldız, kamuya yararlı dernekler statüsünde olan ve 1985 yılında kurulan dernek hakkında bilgi vererek, Antalya'da 500'ün üzerinde talasemi Hastası, 2 binin üzerinde de taşıyıcı bulunduğunu söyledi. Dernek olarak bu hastalara ilaç, kan ve diğer konularda yardımcı olduklarını ifade etti. Hastalığın yayılmaması için iki taşıcının evlenmemesi gerektiğini belirten Yıldız,

 "Ancak evlenecek çiftler nikah öncesi talasemi testinden geçiriliyor. Çiftin her ikisi de taşıyıcı çıkarsa, doğacak çocukların hasta olma ihtimalinin yüksek olduğu kendilerine anlatılıyor. Evliliğin yasaklanması diye bir durum söz konusu değil. Ancak onlara tüp bebek veya kontrollü hamilelik öneriliyor" dedi.

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, bir meslek örgütü olarak, Antalya'nın her sorununa olduğu gibi sağlıkla ilgili sorunların da çözümü konusunda her zaman işbirliğine hazır olduklşarını belirterek, Bugün, 1985 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk talasemi derneği olan, kamu yararına çalışan dernek statüsündeki Akdeniz Talasemi Derneği üye ve yöneticileriyle bir araya geldik. Kalıtsal geçiş gösteren ve önlenebilir bir kan hastalığı olan talasemi (Akdeniz anemisi-Deniz kansızlığı) hastalarına duyarlı ve yardımcı olmalıyız" dedi.

Talasemi Derneği yöneticileri daha sonra Balkan'la birlikte Araştırma Hastanesindeki Talasemi merkezine giderek buradaki hastalara çeşitli yiyecek ikram ettiler, sohbet edip, sorunlarını dinlediler.

2019.02.28 13:24:44

Yorum Yap