SON DAKİKA

logo

Başkan Tütüncü'den 19 Mayıs Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işgalcilere karşı halkıyla birlikte kurtuluş savaşını başlatmak üzere Samsun' da Anadolu topraklarına ayak basışının 100 üncü yılını anıyoruz.

Varoluş mücadelemizin ilk kıvılcımı olarak 19 Mayıs 1919 tarihi, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen ve zalime asla boyun eğmeyen Aziz Milletimizin bağımsızlık duygularının ilk yansıması olup varlık-yokluk mücadelesinin de ilk adımıdır.

Samsun’dan başlayan ve tüm yurda kara günlerin üstüne doğan bir ışık gibi yayılan istiklal meşalesi, ulusal birlik ve beraberlik şuuru kurtuluş savaşımızın başarılmasında bize güç vermiştir.

Milletimizin tarihinde çok önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, gençlere olan güvenimizin bir yansıması kapsamında Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması son derece anlamlıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe hitabesindeki: `Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir` ifadesiyle 19 Mayıs 1919’da yakılan bağımsızlık meşalesiyle kurulan ve aydınlanan genç Türkiye Cumhuriyetini gençlere emanet ederek Türk Gençliğine duyduğu güveni göstermiştir.     

Cumhuriyetimizin kuruluşu yolunda milletimizin kurtuluş müjdecisi olan 19 Mayıs, geleceğimizin teminatı gençlerimiz için alınması gereken derslerle doludur. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu anlamaları, özümsemeleri ve bu ruha sahip çıkmaları Cumhuriyetimizin bekası açısından son derece önemlidir.

Bu nedenle 19 Mayıs ruhuna sahip çıkacak, özgüveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli genç nesiller yetiştirmek ve güvenmek ülkemizin geleceği açısından önem arz etmektedir.

Gençlerimizin 19 Mayıs ruhunun idraki içinde, ecdadımızın kanları ile emanet ettikleri bu güzel vatanı daima koruyacaklarına, bizi biz yapan değer ve ilkelere her türlü şartlarda sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum.

Tüm imkânlarımızla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her zaman gençlerimizin yanında olacağımızı, en iyi şekilde yetişmeleri için kendilerine her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyorum.

19 Mayıs ruhunun bilinci ile yetişen gençlerimizin Cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacakları inancıyla; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 

                                                                                                              Hakan TÜTÜNCÜ

                                                                                                              Kepez Belediye Başkanı

2019.05.17 12:54:56

Yorum Yap