SON DAKİKA

logo

Kepez Meclisinde Çocukların da Sesi Var

Kepezli çocuklar, Kepez Belediyesi Meclis Toplantısında söz alarak, taleplerini belediye yönetimine ve meclis üyelerine ilettiler.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün çocuklara armağanı olan ve resmi açılışı 2013’te, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapılan çocuk meclisi, aldığı kararları belediye meclisine taşıyarak, şehrin yönetiminde söz sahibi oluyor.
Antalya’da ilk ve tek olan Kepez Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 döneminde karara bağladığı  komisyon kararlarını belediye meclisine sundu.

 Çocuklar, meclise isteklerini sundular

Kepez’deki ilkokul ve ortaokullarda eğitim gören 94 öğrenciden oluşan çocuk meclisinin başkanı ve komisyon başkanları, 2018-2019 dönemi çalışma raporunu sunmak amacıyla Kepez Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı olağan toplantısına katıldılar. Meclisin yazılı  2. gündeminde söz alan başkanlar, çocuk meclisinin 2018-2019 döneminde görüşüp almış olduğu ortak komisyon kararları hakkında, belediye meclisini bilgilendirdiler.

Çalışma raporlarını sunmak için meclis salonuna gelen çocuk meclis başkanı, meclis divanında Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün yanına, komisyon başkanları ise Ak Parti, CHP, MHP meclis üyelerinin yanlarındaki koltuklara oturdular.

“Yaptığımız çalışmaların daha iyisini yapacaksınız”

Ortak kararların okunmasından sonra söz alan Başkan Tütüncü, çocuk meclisi üyelerine şöyle seslendi: “Açıldığı günden bugüne büyük bir disiplinle çalışan  sizleri, Kepez Belediyesi Çocuk Meclisinin üyelerini kutluyorum, başarılarınızın devamını diliyorum. Sevgili çocuklar, inşallah günün birinde bizim bulunduğumuz yerlerde, bizim yaptığımız çalışmaların çok daha iyilerini yapacaksınız. Buna inanıyorum. Sizleri meclis toplantı salonumuz da görmek bizleri de mutlu ediyor. Yolunuz, ufkunuz açık olsun”

Tütüncü’nün konuşmasının ardından çocuk meclisinin üyeleri, salondan ayrıldılar.
Kepez Belediyesi Çocuk Meclisinin,  ortak komisyon kararları:

1-Kepez ilçemizin enerji tüketiminde tasarruf sağlaması amacıyla, ana cadde ve bulvarların güneş enerjisinden yararlanılarak aydınlatılması,

2- Belediyemizin yaptığı semt spor sahalarına yakın olan okulların beden eğitimi dersleri bu alanlarda yapılabilir, bunun yanı sıra okul turnuvaları semt spor sahalarında gerçekleştirilebilir.

3- Robotik kodlama ve Teknoloji alanında yapılan belediyemiz çalışmalarının Kepez ilçemizde bulunan bütün okullarında uygulaması sağlanabilir.

4- Origami sanatıyla ilgili okullarda kurs açılması ve çocukların bu sanata ilgilerinin artması sağlanabilir.

5- Okullarda kütüphanelerin eksikleri belirlenip kütüphanelerde iyileştirmeler yapılabilir.

6- Okul bahçelerinin düzenlenme çalışmalarının sürekli yapılması ve belediyemiz Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından kontrolünün devamlı olarak yapılması sağlanabilir.

7- Eski bir Türk oyunu olan MANGALA’nın, Çocuk Meclisi’ne de kazandırılması ve bu zekâ oyununun daha fazla tanıtılması, çocukların bu oyundan daha fazla yararlanması.

8- Komisyon Toplantılarına üst üste üç kez devamsızlık yapanların da Meclis Üyeliğinden çıkarılması kuralının, iç tüzüğümüze eklenmesi.

9- “Dünya Tiyatrolar Günü”nde, tiyatro gösterilerinin salonlardan dışarı çıkarak, okullara ve sokaklara ulaşması için çalışmalar yapılması ve sokak tiyatrolarının çoğaltılması.

10- Okullar arası değişim programları hazırlanarak farklı okullarda düzenlenecek eğitim, kültür-sanat ve benzeri öğrenme-geliştirme projelerinde, diğer okullardan katılımcı sağlanması.

11- Belediyemizin kardeş şehirlerine yapacağı yurtdışı ziyaretlerde, Belediye Başkanımızla birlikte, Çocuk Meclisinden de temsilci üyelerin de bulunmasını; gerekli hazırlıklar yapılarak görevlendirilmesi.

12- Çocukların dileklerini gerçekleştirmeye yönelik, “Hayallerimiz İçin Bir Dilek Tutalım” etkinliği düzenlenmesi.

Bu haberle ilgili görüntülere aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://ftp.kepez-bld.gov.tr/

 

 

 

2019.05.06 12:15:23

Yorum Yap