SON DAKİKA

logo

Kepez’den Anadolu Çocuk Köyü

Kepez Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Antalyalı çocuklara ‘Anadolu Çocuk Köyü’ hediye etti. Törenle açılışı gerçekleştirilen Anadolu Çocuk Köyü, 8 gün boyunca 23 Nisan şenliklerine de ev sahipliği yapacak.

Kepez Belediyesi’nin 1960’lı yılların Anadolu Köyleri’ni anlatan ‘Anadolu Çocuk Köyü’ Dokumapark’da açıldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Antalyalı çocuklara armağan edilen ve 8 gün boyunca çocuk şenliklerine de ev sahipliği yapacak olan ‘Anadolu Çocuk Köyü’nün açılışına Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,  açılış konuşmasına milli mücadele yıllarını hatırlatarak  başladı. 23 Nisan 1920’de kan ve barut kokularının içerisinde bozkırın ortasında bir milletin ölüm kalım mücadelesinin verildiği bir ortamda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığını söyleyen Tütüncü, “Atatürk’ün önderliğinde açılan TBMM, milletimiz adına milletimizin kurtuluş savaşını milli mücadelemizi yöneten meclis oldu. 5 yıllık mücadelenin ardın aziz milletimiz düşmanı ülkemizden gönderdi. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyerek. 23 Nisan 1920’de açılan meclisimiz ilk defa gazi meclis unvanını aldı. TBMM demokrasi tarihinde çok önemli bir yere sahip oldu. “ dedi.

Çocuklar bir milletin geleceğidir

“23 Nisan 1920 tarihi bu bilgiler ışığında ülkemiz için milletimizin için en önemli tarihin adıdır.” diyerek sözlerine devam eden Tütüncü, “Büyük Atatürk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu önemli günü çocuklar için bayrama dönüştürelim demiş. Atatürk’ün bu kararı verdiği yıllarda dünyanın diğer ülkelerinde diktatörler bulunmaktaydı.  Onların gündeminde çocuklar hiç yoktu. Ama Atatürk, çocukları bir milletin en önemli geleceği olarak gördüğü için onlara ufuk yüklemeyi, onlara vizyon yüklemeyi en önemli hizmet olarak gören dönemin en vizyonel liderlerinden birisiydi. Atatürk’ün izinden gitmek, Atatürk’ün ilkeleri ile bağdaşan hizmetler yapmak, eserler ortaya koymakla mümkündür.  “diye konuştu.

Kepez çocukların belediyesi

Çocukların kendileri için çok değerli olduğunu dile getiren Tütüncü, “Kepez Belediyesi olarak 10 yıldan beri bambaşka bir hizmet etme heyecanını hep kendimizde diri tuttuk. Kendimizi çocukların belediyesi olarak tanımladık. Çocuklar bizim için çok değerli ve çok kıymetliydi. Çünkü, Cumhuriyeti gelecek hedeflerine taşıyacak, Türkiye’yi yarınlara ulaştıracak olan bugünün çocuklarıydı. Onları çocuksu bir ortamın içinde bilgiyle, hikmetle, güzel ahlakla donatalım istedik. Her 23 Nisan’da bir yeniliği hayata geçirmeyi de kendimiz için bir gelenek haline getirdik. Kepez Belediyesi her 23 Nisan’da çocuklar için sürdürülebilir yenilik ortaya koyar. 123 projemiz içinde yer alan ‘Anadolu Çocuk Köyünü’ 23 Nisan’da açalım ve bu heyecanı birlikte yaşayalım istedik. ‘Anadolu Çocuk Köyü’ hepimize hayırlı olsun.”dedi.

Anadolu kültürü bu köyde

Dokumapark’ta 1960’lı yılların bir Anadolu köyünü inşaa ettiklerini belirten Tütüncü, “Köyün okulu, muhtarı, meydanı, esnafı, kahvesi, bostanı, bahçeleri, hayvanları var. Çocuklar bu köyü gezerlerken, 1960 lı yıllarda Anadolu bir köy hayatı nasıldı, onu görecekler. Burada aynı zamanda bir yörük çadırımız var. Çocuklarımız köy yaşantısının yanı sıra burada yörük yaşantısını da görebilecekler. Kalaycıyı, bozacıyı, bakırcıyı, yorgancıyı, terziyi, köy oyuncakçısını da burada görebilecekler. Çocuklara sadece fiziksel ortamları göstermekle, etnografik ortamları göstermekle kalmayacak, burada Anadolu kültürümüze ait değerlerimiz, okullarda öğrendiğimiz değerler eğitimi varya işte çocuklarımız burada onu görecekler. Nasrettin Hoca’yı da, Keloğlanı da görecekler. Anadolu’nun geleneksel eğlence türlerini de, sokak oyunlarını da burada görecekler. 8 gün boyunca bu alanda çok güzel bir şenlik olacak. Çocuk Köyümüz burada var olmaya devam edecek. Güzel bir köy olarak varlığını sürdürmeye devam edecek. Yazlık sinema keyfini de bu yaz burada yaşamış olacağız. Bu eserleri yaparken, hayal ederken biz çok heyecanlanıyoruz.” diye konuştu.

Belediye çalışanlarımla gurur duyuyorum

Anadolu Çocuk Köyü’nün seçim vaadi olan 123 projeden biri olduğunu hatırlatan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Seçimler biteli 19 gün oldu. 19 günde bu projeyi bizlere hazırlayan belediye çalışanlarımıza, dokuma çalışanlarımıza teşekkür ederim. Ben ‘Belediye çalışanlarımızla ne kadar gurur duysam azdır’ diyordum. Dün gece bunu bir kez daha gördüm. “ dedi.

Sokaktaki bütün çocuklar benim

“Evde bir çocuğum var. Sokaklara çıktığımda bütün çocuklar benim. “ diyerek sözlerine devam eden Tütüncü, “Bütün çocuklar mutlu olsun. Bütün anneler mutlu olsun istiyorum.” diyerek sözlerini bitirdi. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardından Anadolu Çocuk Köyü’nün açılış kurdelesi çocuklarla beraber kesildi. Tütüncü, açılışın ardından misafirlerle ve çocuklarla beraber Anadolu Çocuk Köyü’nü gezdi.

Bu haberle ilgili görüntülere aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://ftp.kepez-bld.gov.tr/

 

2019.04.22 09:54:33

Yorum Yap