SON DAKİKA

logo

KBT’nin ‘Eskici Dükkanı’ Oyununa Yoğun İlgi

Kepez Belediye Tiyatrosu’nun (KBT), yoğun ilgi gören “Eskici Dükkanı” adlı tiyatro oyunu Nisan ayında da tiyatro severleri ağırlıyor.

Kültür ve sanatın adresi Kepez’de, belediye tiyatrosunun ücretsiz sergilediği birbirinden güzel tiyatro oyunları yoğun ilgi görüyor. Türk edebiyatının ünlü öykü ve roman yazarı Orhan Kemal’in kaleme aldığı, usta oyuncu Abdullah Sürekli’nin yönetmenliğini üstlendiği “Eskici Dükkanı” adlı oyun 13 Nisan Cumartesi, 19 Nisan Cuma, 27 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’da Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşuyor. “Eskici Dükkanı”  ırgatlık ve el işçiliğinden fabrika işçiliği ve makineleşmeye doğru yol almakta olan toplumda, gitgide yoksullaşan bir ailedeki kuşak çatışmalarını ve bireyin sıkıntılarını ele alıyor.

Orhan Kemal’in kaleminden, KBT sahnesine

Oyunda, yaşlı ve küfürbaz topal eskici, el bebek gül bebek büyütülmüş bir ağa torunuyken savaşa gitmiş, Trablus’tan bir bacağını kaybetmiş olarak döndüğünde, hayata çok aşağılardan bakmak zorunda kalmıştır. Öfkeli, uyumsuz kişiliğine ve çocuklarını sürekli itip, kakmasına rağmen, çözülmeye doğru giden ailesini bir arada tutma kaygısıyla, üç kuruş kazanmak için didinip durmaktadır. Çocukları ise babalarının boyunduruğundan kurtulmak istedikleri halde, bir türlü ataerkil aile düzenini kırıp özgür olamazlar. Sonunda her biri kendince bir hayale kapılan aile bireyleri ve onların yaşamları anlatılıyor.

2019.04.12 13:33:01

Yorum Yap