SON DAKİKA

logo

Gürer: Esnaf Krediyle Ayakta Duruyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kredi kullanan esnafın durumunu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Önergeyi yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafın geçen yıl kullandığı 13 milyar tutarındaki kredi miktarının bu yıl 16 milyara yükseldiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanan esnafların durumunu, Ticaret Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. Gürer, önergesinde, “Esnaf Kredi Kooperatifleri halen esnaflara kredi vermekte midir? Ağustos ve Eylül 2018 aylarında kaç esnafa kredi verilmiştir? Toplam kredi tutarı nedir? Aynı dönemlerde 2017 yılında verilen kredi tutarı nedir? Halen kredi talebinde bulunup kredi bekleyen esnaf sayısı kaçtır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 

 

Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkârlara ESKKK kefaletiyle HalkbankasındanHazine Faiz Destekli Kredi kullandırılmasına devam edildiğini belirtti. 

 

2018 yılının ağustos ayında 14.242, Eylül ayında ise 14.654 esnaf ve sanatkâra Halk bankasınca ESKKK kefaletiyle Hazine Faiz destekli kredi kullandırıldığını açıklayan Bakan Ruhsar Pekcan, “2017 yılı içerisinde kullandırılan kredi miktarı 13 milyar TL iken; 2018 yılında kullandırılan yeni kredi miktarı ise 16 milyar TL'ye ulaşmıştır” dedi. 

Bakan Pekcan, “ESKKK'ların kefalet limitleri dâhilinde başvuru yapan esnaf ve sanatkârlara Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından kredi kullandırımı devam etmekte olup, esnaf ve sanatkârımız aynı faiz destekli kredilerden ESKKK kefaleti olmadan doğrudan Halk bankasına başvuru yaparak da yararlanmaktadırlar” açıklamasında bulundu. 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise esnaf ve sanatkârların artan enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın yanısıra, yüksek kira ve vergi oranları nedeniyle iş yapamaz duruma geldiğini söyledi.  Gürer,  “Esnaf kredi ödemede yaşadığı sorunların yanında vergi ve prim ödemede de ciddi mağduriyet yaşıyor.AVM baskılaması ile tükenen mahalle esnafından sonra her alanda esnaf ciddi sorunlarla mücadele ediyor.Şüphesiz bunun nedeni ekonomik kriz. Piyasada para dönmüyor.Alım gücü daralması esnafı iş yapamaz hale getirdi,Çok yerde iş yerleri kapanıyor.Esnafın sorunlarına kalıcı ve köklü çözüm getirilmelidir” dedi. Gürer esnaf ve sanatkârın krediyle ayakta durmaya çalıştığını da sözlerine ekledi. 

 

2019.01.01 10:46:48

Yorum Yap