SON DAKİKA

logo

YAPAY ZEKA TBMM GÜNDEMİNDE

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Avrupa Birliği Komisyonu’nun yeni bir internet türünün omurgası olan blokzincir (blockchain) teknolojisi başta olmak üzere yapay zekanın Avrupa’da gelişimini düzenlemek amacıyla bir dizi eylem planını yürürlüğe koyduğunu söyledi. AB’nin 2020 yılı sonuna kadar en az 20 milyar Euro tutarında bir yatırım hedefi bulunduğunu aktaran Budak, “Biz başka gündemlerle meşgulken dünyadaki rakiplerimiz yapay zekanın ekonomideki ağırlığını artırmak için yatırımlar yapıyor. Her geçen gün gelişen blokzincir teknolojisi ile yeni bir dünyaya atılacak adımın eşiğindeyiz. Bir an önce sığ gündemlerden kurtulup asıl hedeflere odaklanmamız gerekiyor. Yoksa bu treni de kaçıracağız” dedi.

Konuya ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa Birliği Komisyonu, yapay zekanın Avrupa’da gelişimini ve kullanımını düzenlemek amacıyla bir eylem planını yürürlüğe koymuştur. Bu plan AB üyelerinin yanı sıra Norveç ve İsviçre ile etkin işbirliğini de içermektedir. Yapay zeka yatırımları, veri kullanımı, beceriler ve etik değerler konusunda ABD ile Çin’in gerisinde kaldığını düşünen AB kurumları, yapay zekaya yönelik araştırma ve inovasyon amaçlı kamu ve özel sektör yatırımlarının 2020 yılı sonuna kadar en az 20 milyar Euro’ya ulaştırma hedefine odaklanmıştır. Eylem planına göre takip eden on yıl boyunca bu alanda kamu ve özel sektör yatırımlarının yılda 20 milyar Euro tutarında olması hedeflenmektedir.

Buna göre Avrupa’da yapay zeka alanında dünya lideri merkezlerin geliştirilmesi desteklenecek ve Dijital İnovasyon Merkezleri aracılığıyla yapay zekanın ekonomideki ağırlığı artırılacaktır. Robotik merkezlerini desteklemek amacıyla ilk aşamada 66 milyon Euro kaynak ayrılmıştır. Maalesef sanayi devrimlerini ıskalayan ülkemiz, son dönemde eğitim sisteminde bocalarken gelişmiş ülkeler farklı bir geleceğe hızla hazırlanmaktadır. Geldiğimiz aşamada Türkiye’nin artık ‘geleceğin dünyasını’ kaçırma lüksü yoktur.”

Budak, önergede şu sorulara yer verdi:

“Türkiye’de yapay zeka ve blokzincir (blockchain) alanlarında çalışan kaç işletme vardır? Bu işletme ve araştırmacılara verilen destekler nelerdir? Yapay zeka teknolojisine yönelik ‘Veri Koruma Güvenliği’ konusunda neler yapılmıştır? Veri koruma mevzuatına ilişkin eksikler nelerdir, bu amaçla yapılan hazırlıklar var mıdır? Varsa ayrıntıları nelerdir? Yapay zekanın geleceğiyle ilgili sektörel analizler yapılmakta mıdır? Örneğin sağlık alanında yapay zekanın kullanımına yönelik 2023 projeksiyonu nedir? Yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesi ve kullanımı için ülkemizde yeterli profesyonel bulunmakta mıdır? Bu konuda bir planlama yapılmış mıdır? Yapay zeka alanında planlanan yüksek öğrenim programları hangileridir? Bu alana özgü verilen ve planlanan burslar nelerdir? Toplumun yapay zeka kullanımına hazırlanması amacıyla bu alanda güveni oluşturacak ve temel hakları belirleyecek etik kurallar hazırlanmakta mıdır? Bu amaçla akademi, ticaret ve sivil toplum alanlarında hangi çalışmalar yapılmaktadır?”

 

2019.01.01 10:39:11

Yorum Yap