SON DAKİKA

logo

Yaşlı Evi’nden Sevgi Evlerine

Muratpaşa Belediyesi’nin Soğuksu Mahallesi’nde bulunan Yaşlı Evi’nde kadınlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı evlerde kalan çocuklar içinbereden yeleğe yeni yıl hediyeleri hazırlıyor. Kadınlar, rengarenk yün ipliklerle devletin korumasında altındaki çocuklarının yüzünde küçük bir gülümseme olmak için örgü şişlerini çalıştırıyor.

TUİK’in son nüfus verilerine göreAntalya’nın 12 ilçesinden daha fazla 60 yaş ve üstü nüfusa sahip Muratpaşa’da486 bin 408’lük nüfusun yüzde 13’ünü, 63 bin 731, bu yaş grubu oluşturuyor.Muratpaşa Belediyesi de 2014 yılında açtığı ilk yaşlı eviyle başladığı yaşlılık ve yaşlanma alanında çalışmalarınıbaşarıylasürdürürken belediyenin farklı mahallerdeki 3 Yaşlı Evi’nin üye sayısı da 4 bine ulaştı. Kıdemli kent sakinlerine yönelikbu çalışmalar aynı zamanda, Muratpaşa’nınDünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı’na dahil edilmesini sağladı. 

Muratpaşa Belediyesi’nin Soğuksu Mahallesi’nde bulunan Yaşlı Evi’nde şimdi tatlı bir yeni yıl heyecanını yaşanıyor. Yaşlı Evi’ndeki örgü kursuna katılan kadınlar, bu kez örgü şişleriniAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü'ne bağlı evlerde kalan çocuklar için çalıştırıyor. Kadınlar, rengarenk yün ipliklerle devletin koruması altındaki kimsesiz çocuklar için,onları soğuk kış günlerinde ısıtacak patik, atkı, bere ve yelek örüyor.

Yeni yıla sayılı günler kalan tatlı bir telaşın hakim olduğu Yaşlı Evi’nde kadınlar, yılbaşı gecesinden önce hediyeleri çocuklara ulaştırmak için adeta fazla mesai yapıyor.  Evlerinin günlük işlerini tamamlayan kadınlar soluğu hemen mahallerinde bulunan Yaşlı Evleri’nde alıp, bir fazla örebilmek için günün önemli bölümünü Yaşlı Evi’nde geçiriyor.

65 yaşındaki emekli öğretmen Meliha Yıldırım, 31 Aralık’a kadar ne örebilirse hepsinin çocuklara hediye edeceklerini belirterek “Onların yüzünde bir parça gülümseme görebilirsek onunla birlikte bizde mutlu olacağız” dedi.

Aynı yaştaki Reyda Hakan, Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evi’nin bir parçası olmaktan dolayı oldukça mutlu olduğunu belirterek, “Arkadaş grubumuz güzel. Yaptığımız hizmetler, yardımlaşma hepsi birbirinden güzel “ dedi.

67 yaşındaki Muazzez Erol Işık ise 5 yıldır Yaşlı Evi’ne üye olduğunu belirterek, “Öncelikle Ümit Uysal başkanımıza teşekkür ederiz. Burada kıymetli vakitlerimizi değerlendiriyoruz. Evde boş oturmuyoruz. Her türlü yere yardım yapmaya hazırız” diye konuştu.

Muratpaşa Belediyesi Soğuksu Yaşlı Evi eğitmenlerinden Raziye Özer,982 üyesi bulunan Yaşlı Evi’nde üyelerin fiziksel, ruhsal ve mental sağlığını olumlu yönde etkileyecek etkinlikler ve kurslar düzenlediklerini söyledi.  Bu kurslardan birisinin de örgü kursu olduğunu belirten Özer, “Şimdi kadınlarımız, bu kurslardan öğrendiklerini uygulayarakÇocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü'ne bağlı evlerde kalan çocuklarımızın küçücük yüzlerinde ufacık bir gülümseme olabilmek umuduyla çalışıyorlar” diye konuştu.

 

2018.12.25 11:50:21

Yorum Yap