SON DAKİKA

logo

ANTALYA DOB’DA “ÇARDAŞ PRENSESİ” HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 22 Aralık’ta dünyaca ünlü ÇARDAŞ PRENSESİ operetinin sezon prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, kurulduğu 1999 senesinde gerçekleştirdiği ilk eser olan ve Macar besteci Emmerich Kalman’ın en başarılı yapıtı olarak nitelendirilen “Çardaş Prensesi” operetinin sezon prömiyerini 22 Aralık Cumartesi saat: 20.00’de gerçekleştirecek. Haldun Özörten tarafından sahneye konulan ve metni Leo Stein ve Bela Jenbach’a ait olan eser Aydın Gün’ün çevirisi ile Türkçe olarak seslendirilecek.

 Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan ve şef Ömer Yöndem sezon boyunca dönüşümlü olarak yönetirken, Antalya DOB korosu Mahir Seyrek tarafından çalıştırılıyor. Neşeli ve melankolik karakterleriyle seçkinleşmiş operet repertuvarının başarılı örneklerinden biri olan eserde dekor tasarımı Gürcan Kubilay’a, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye, koreografi Serhat Nüfusçu’ya ve ışık tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.

 Revü kızı Sylva ile prens Edwin arasındaki imkansız aşkın bütün zorlukları aşarak mutlu sona ulaşmasını konu alan eser, tiyatro, müzik ve dansın birlikte harmanlandığı ve 1950-1960 yılları arası romantizminin yaşatıldığı bir görsel şölen olarak sahneleniyor.

 Üç perde olarak sahnelenecek ve provaları hızla devam eden eserde “Sylva Varescu” rolünü Aslı Ayan ve Sema Çavuşoğlu Suna, “Edwin Ronald” rolünü Hakan Aysev, Atay Ergezen ve Göksay Yaran, “Kontes Stasi” rolünü Işılay Meriç Karataş ve Bilge Yılmaz, “Boni Kancsianu” rolünü Fatih Şanal ve Ümit Burak Tekinay, “Feri von Kerekes” rolünü Onur Alpaslan ve Erdi Can Aybaş, “General Rohnsdorff” rolünü Baturalp Bilgili, “Prens Weylersheim” rolünü Murat Özbek, “Prenses Marie-Luise” rolünü Emel Öziş ve “Mac Grave” rolünü Umut Özbek sezon boyunca dönüşümlü olarak canlandıracaklar.

 Fiyatları 10, 30 ve 40 TL arasında değişen eserin biletleri Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletiva.com  internet adresinden de temin edilebilir.

2018.12.17 13:50:07

Yorum Yap