SON DAKİKA

logo

1 Yılda 271 Kişi İş Sahibi Oldu

Döşemealtı Belediyesi İşkur Ofisi'ne, 2018 yılı 14 Aralık itibariyle iş başvurusunda bulunan 271 kişi, çeşitli sektörlerde işe yerleştirildi. İşkur Ofisi, Nar Masa bünyesinde yeniden yapılandırıldığı 20 Nisan 2017'den beri 554 kişinin iş sahibi olmasına aracılık etti. Son dönemdeki iş başvurularında hemşire, çocuk gelişimi, öğretmen ve tıbbi sekreter artış gözlendi.

Kentteki işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla kurulan Döşemealtı Belediyesi İşkur Ofisi, hizmet kalitesinin artırılması ve daha verimli hale getirilmesi amacıyla Nar Masa bünyesinde 20 Nisan 2017'den itibaren yeniden yapılandırıldı.

İŞÇİ İLE İŞVERENE KÖPRÜ OLDU

İstihdam konusunda yoğun bir çalışma yürüten İşkur Ofisi'ne her gün iş arayan onlarca kişi başvuru yapıyor. İşkur Ofisi'nde, kentte ve ilçe genelinde işçi arayan kurumlar bir havuzda toplanıyor. İş arayanlar da belediye bünyesindeki ofise başvuru yaparak talebini bildiriyor. Ofis görevlileri, aranan iş ve işçi profiline uygun olarak özel sektörle başvuru sahibini görüştürüyor.

271 KİŞİ  İŞ SAHİBİ OLDU

İşkur Ofisi'ne bu yıl 1246'sı kadın olmak üzere toplam 2086 kişi iş başvurusunda bulundu. 14 Aralık itibariyle toplam 271 kişi başta Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalar olmak üzere farklı sektörlerde istihdam edildi. Organize Sanayi Bölgesi'nde istihdam edilenlerin çoğunlukla beden ve üretim işçisi ile ara eleman olarak işe başladıkları belirtildi.

20 AYDA 554 KİŞİ İŞE BAŞLADI

Öte yandan istatistikler bu yıl da yüksekokul ve üniversite mezunlarının da iş arayanlar arasında önemli bir sayıya ulaştığını gösterdi. İş için başvuru yapan  448kişiyle yeniden iletişim kurulamadığı  ortaya çıktı. 20 Nisan 2017'den beri 3 bin 496 başvuru alan İş- Kur Ofisi, bu dönemde 554 kişinin iş sahibi olmasına aracılık etti.

EĞİTİM VE SAĞLIKTA İŞ ARAYIŞI

İş-Kur Ofisi rakamlarına göre, son dönemde eğitim ve sağlık sektöründe iş arayan çocuk gelişimi, hemşire, tıbbi sekreter ve öğretmenlerin sayısında da artış göze çarpıyor. İşkur Ofisi personeli, bu süreçte 40 firmaya ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretler kapsamında, ilçedeki istihdamın artırılması adına firmaların işçi talepleri belirlenerek sisteme kaydedildi. Ayrıca3 firma yetkilisi ile iş arayan uygun vasıftaki kişiler bir araya getirilip görüşmeleri sağlandı. Uygun pozisyondaki adaylar bu görüşmeler sonucu hemen işe başlatıldı.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, “Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz bu ofis sayesinde iş arayan ile işvereni buluşturduk. İşveren ihtiyacı olan işçiye ulaşırken iş arayan vatandaşlarımız da iş sahibi oldu. Bizler asli görevlerimiz dışında aynı zamanda sosyal belediyeciliğin gereği olan işsiz vatandaşımızın da iş sahibi olabilmesi için çalışıyoruz. " dedi.

2018.12.17 13:16:36

Yorum Yap